Konsulentfirmaet Lekon er forundret over, at firmaer der fyrer folk i bundter ikke er mere på stikkerne for at hjælpe afskedigede medarbejder med at få job
16-02-2009
End ikke finanskrisen og den voldsomme nedgang i aktivitetsniveauet i bygge- og håndværksbranchen kan rokke ved det faktum, at konsulentfirmaet Lekon med afdelinger i Svogerslev ved Roskilde samt i Aalborg og Vojens, har vind i sejlene.
Adm. direktør John Mandrup og udviklingschef Jens Kjærulff forklarer, at Lekon lige nu forsøger at rekruttere en håndfuld nye medarbejdere med faglige kompetencer til bl.a. til at rådgive inden for SKS (sikkerhedskvalitetsstyringssystem) og undervisning inden for bl.a. el-branchen.
- Vi har fået en del ansøgninger. Og det er vi naturligvis glade for. Samtidig har vi forsøgt at være proaktive i forhold til at kontakte firmaer, som populært sagt har ”fyret folk i bundter” for at høre om nogle af de afskedigede medarbejder matcher de profiler vi søger.
Overraskende nok støder vi panden mod muren. Selv i meget store virksomheder, som sender flere hundrede mand på gaden, er der tilsyneladende ikke et beredskab der effektivt og hurtigt kan formidle de ledige hænder videre, konstaterer de to Lekon-folk forundret.
”fortsætter…”Lekon leverer helhedsorienteret rådgivning, undervisning og systemudarbejdelse inden for kvalitetsledelse af virksomheder især i bygge- og håndværksbranchen.
Det gælder bl.a. rådgivning om og udarbejdelse af SKS systemer samt lovpligtig intern audit af SKS systemer for el-installatører.
Lekon arbejder også med KS systemer inden for VVS-, gas- og kloakmestre, opbygning og vedligeholdelse af ISO 9001 kvalitetsstyringssystemer og klargøring til certificering.
tøtte
Læs også…
Læs september 2023 udgaven her
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Læs november 2023 udgaven her
Markedsledende i afvandingsteknik
Produktionschef i LM Byg, Anna Lind Esmarch, og Christine Cecilie Olsen, afdelingschef hos Holbøll har skabt et netværk for kvindelige entreprenører
MT Højggaard Holding vil på en ekstraordinær generalforsamling have valgt to nye medlemmer ind i bestyrelsen - en CEO fra Københavns Lufthavne og en VP fra DSV
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Knap halvdelen af teknik-virksomhederne vil derfor ansætte flere lærlinge – men der er ikke nok at tage af, lyder det fra TEKNIQ