Akademisk Arkitektforening har for anden gang uddelt sit Bachelorlegat - denne gang til en studerende på Arkitektskolen Århus
06-02-2009
Årets Bachelorlegat fra Akademisk Arkitektforening er netop tildelt et ungt talent, som formår at jonglere med arkitekturens komplekse elementer og samtidig skabe meningsfuld helhed og originalt arkitektonisk udtryk. Vinderen er også en god samarbejdspartner, idémand og nysgerrig udforsker af arkitekturens indre sammenhænge og kunsten at bygge.
Vinderen er Bjarke Stenaa Ørvad, bachelorstuderende ved Arkitektskolen i Århus.
- Bjarkes arbejde smitter, sporer og inspirerer dialogen på tværs af tegnebordene, og ikke mindst Bjarke har været med til at skabe et dynamisk, engageret fagligt miljø og diskussionsrum på tegnesalen, lyder det i indstillingen fra lektor Bente Lindstrøm, Arkitektskolen i Århus.
Legatet der blev overrakt af AAs formand Rikke Krogh, gives til en bachelor som har udmærket sig ved sine samarbejdsevner, procesfaciliteringsevner og ved udnyttelsen af sit kreative talent i mange sammenhænge.
Legatet er på 15.000 kr. samt et studentermedlemsskab af Akademisk Arkitektforening.
tøtte
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Sikre udgravninger med gravekasser
Alt i overdækning. Dansk design.
Dansk importør af Bobcat
Leasing af varebiler. Altid fri km.
Kvalitetsgulve og No Noise underlag
Vinduer, døre, trapper og kviste
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Denne annonce vises over 200.000 gange årligt
Ford vans og pickupper – et erhvervskøretøj til ethvert job
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Giv en politisk håndsrækning til boligejere med asbesttag i landdistrikterne
Outline Vinduer har doneret vinduer og døre, der er kasseret i produktionen på grund af mindre kosmetiske fejl, til foreløbig fem tiny houses, som skal bygges – og bebos – af socialt udsatte, som får en ny chance i livet
Hofor har begyndt arbejdet med at bygge en stor varmepumpe i Nordhavn, hvor flere forsyninger bliver samlet under samme tag. Den nye varmepumpe vil blive hovedstadens næststørste