Forslag til den nye DGI By i Holbæk Havn hædret på international ejendomsmesse i Cannes
05-02-2009
For tredje år i træk har schmidt hammer lassen architects (SHLA) vundet den internationalt anerkendte pris MIPIM AR Future Projects Award.
Tegnestuen har fået prisen i kategorien "Mixed-use" for sit forslag til DGI Byen i Holbæk Havn. Forslaget vandt 1.præmie i en konkurrence i 2008 og rummer også en masterplan for hele Holbæk Havn.
Prisen uddeles hvert år i flere kategorier på den store internationale ejendomsmesse MIPIM i Cannes af det britiske magasin Architectural Review (AR). schmidt hammer lassen architects vandt også prisen i 2007 og 2008 for det mulitfunktionelle kontorbyggeri Amazon Court i Prag, Tjekkiet, og for boligbyggeriet Skyttehusbugten i Vejle.
- Vi er meget stolte over at få tildelt denne pris for tredje år i træk. Det vidner om, at vores arkitektur er konkurrencedygtig internationalt og bliver ved med at være det år efter år. Projektet i Holbæk samler effektivt byen, havnen og havet i en naturlig byfortætning og tilbyder et socialt pusterum midt i vores fortravlede zap-samfund, siger partner Bjarne Hammer.
Dommerpanelet fremhæver bl.a., at "det, der kunne være blevet et jordbundent svar på en konventionel havnefront, er i stedet blevet til en hyldest til arkitektur, form og en sammenhængende kombination af anvendelsesmuligheder."
”fortsættes…”Helhedsplanen og DGI Byen er et led i omdannelsen af byens gamle erhvervs- og trafikhavn til attraktive fjordnære byområder, der bringer byen i bedre kontakt med vandet og gør havnen til allemandseje.
Forslagets markante og skulpturelle tagprofil er bevidst formgivet med relation til stemningen og skalaen i Holbæk Gl. Havn - skibsværftspladsen, fiskerbådene og duften af træspåner, tjære og tang.
I samme ånd fungerer DGI Byen. Det indre torv opstår som en af "byens pladser", og husets alsidige udbud af funktioner samler sig omkring torvet. DGI huset er i sin disposition åbent og tilgængeligt for de mange, og det har meget fleksible og multifunktionelle rammer, der matcher nutidens blandede livsmønstre og idrætsbilleder.
DGI-huset rummer således bl.a. vandkulturhus, fleksibel multihal og mindre aktivitetssale, sundhedshus, fitnesscenter, hotel, café og restaurant samt 4 biografsale og en idrætsbørnehave. Bygningen har en fantastisk beliggenhed, der vil give brugerne en storslået panoramaudsigt til fjorden gennem store vinduespartier.
Udover nærheden til fjorden og havnebassinerne tilføjes også to nye kanaler til området. Resultatet bliver et attraktivt maritimt byområde i kontakt med omgivende vand til alle sider.
schmidt hammer lassen architects har med forslaget ønsket at skabe en koncentreret bymæssig stemning, hvor husene ligger i fortættede blokke med smalle stræder imellem. Blokkene samler sig om havnepladsen som et fælles kulturelt torv med plads til et blomstrende liv med små butikker og kontorer, caféer eller restauranter omkring det gamle skibsværft.
DGI Byen i Holbæk
Areal: 40.000m2, heraf DGI Byen 20.000m2; 20´000 m2 masterplan
Byggesum for DGI Byen: DKK 350 millioner
Projektansvarlig: Kasper Frandsen, Associeret Partner i schmidt hammer lassen architects
Ingeniør: Moe & Brødsgaard A/S
tøtte
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Læs september 2023 udgaven her
Læs november 2023 udgaven her
Markedsledende i afvandingsteknik
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Hovedaktionær og bestyrelsesmedlem, Carsten Mindegaard, bliver fremover næstformand i bestyrelsen for LM'Pihl A/S
Færre end tre procent af de 750 virksomheder med asbestautorisation er murerfirmaer. Kun 21 murervirksomheder har autorisation til asbest
Til EuroSkills 2025 i Herning vil elektriker Casper Kærvang Pedersen fra Øgaard A/S i Farsø repræsentere Danmark i faget Electrical Installations
Bygma Gruppen A/S kom ud af 2024 med en nettoomsætning på cirka 10,7 milliarder kroner - indtjeningen faldt