Temagruppe er dannet for at få rådgiverne inddraget i nøgletalssystemet.
04-10-2004
Temagruppe er dannet for at få rådgiverne inddraget i nøgletalssystemet
Det såkaldte nøgletalssystem i byggebranchen har bredt sig fra de udførende til nu også at skulle omfattende byggeriets rådgivere.
Det er Byggeriets Evalueringscenter, der har nedsat en temagruppe med repræsentanter fra byggeriets parter, som har fået til opgave at opbygge et system bygherrerne kan bruge, når de skal vælge rådgivere til byggeprojekter.
- Indtil nu er det alene de udførende, der har skullet have deres byggeprojekter evalueret. Men skal nøgletalssystemet have mening, må andre dele af byggeprocessen også inddrages. Og rådgiverenes ydelser er i den forbindelse et vigtigt omdrejningspunkt, siger adm. direktør Curt Liliegreen, Byggeriets Evaluerings Center.
Nøgletalssystemet skal fokusere på nogle få og enkle oplysninger og skal samlet danne baggrund for en karakterbog for rådgivervirksomheder.
Set med bygherrernes øjne skal nøgletallene afspejle rådgivernes forskellige kompetencer og medvirke til at flytte fokus væk fra de billigste ydelser til dem, der ud fra en samlet betragtning giver kunden størst mulig værdi.
Nøgletalssystemet forventes færdigt til februar 2005.
- nn
Læs september 2023 udgaven her
Markedsledende i afvandingsteknik
Læs november 2023 udgaven her
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Produktionschef i LM Byg, Anna Lind Esmarch, og Christine Cecilie Olsen, afdelingschef hos Holbøll har skabt et netværk for kvindelige entreprenører
MT Højggaard Holding vil på en ekstraordinær generalforsamling have valgt to nye medlemmer ind i bestyrelsen - en CEO fra Københavns Lufthavne og en VP fra DSV
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Knap halvdelen af teknik-virksomhederne vil derfor ansætte flere lærlinge – men der er ikke nok at tage af, lyder det fra TEKNIQ