Gulvproducent udskriver konkurrence for at få nye idéer - 1. præmie 50.000 kr.
06-01-2004
Gulvproducent udskriver konkurrence for at få nye idéer - 1. præmie 50.000 kr.
Hvis man går rundt med et godt bud på, hvordan et parketgulv kan se ud, er det nu, der skal handles. Hørning Parket Fabrik A/S har udskrevet en international konkurrence, hvor der skal dystes om de bedste bud på et moderne gulvmønster.
Alle kan deltage, og der spilles om tre præmier på henholdsvis 50.000 kr., 15.000 kr. og 10.000 kr.
Det eneste krav til opgaven er, at mønsteret helt eller delvist skal bestå af parketstave i dimensionen 65,5 x 393 mm. Det vil sige, at der eventuelt kan kombineres med andre bredder som f.eks. standardbredden på plankegulve, 140 mm.
Der kan bruges en eller flere træsorter, og der lægges op til fri fortolkning af opgaven. De forskellige træsorter og mest anvendte mønstre kan ses på firmaets hjemmeside.
Følgende kriterier vil indgå i bedømmelsen:
- Arkitektonisk kvalitet - herunder udseende og opbygning.
- Originalitet - mønstret må ikke have været anvendt tidligere. Der lægges vægt på den visuelle udførelse af konkurrencen.
Forslaget skal være Hørning i hænde mandag den 26. januar 2004 klokken 12.00.
Dommerkomitéen består af Anders Gammelgaard, Arkitekt MAA, Arkitektskolen - Mary-Ann Hansen, tekstildesigner på Danmarks Designskole - Jørgen Hegner Christiansen, redaktør på tidsskriftet Arkitekten - Ole Gregersen, adm. direktør hos Hørning Parket Fabrik A/S.
Ejendoms- og ophavsretten på de præmierede forslag tilhører gulvproducenten, da det er hensigten at bruge forslagene kommercielt.
Nærmere oplysninger på www.horningfloor.dk
-ls.
Gulvet i Snapstinget på Christiansborg består af et klassisk parketmønster fra Hørning Parket Fabrik, som nu udskriver konkurrence om nye mønstre.
VinduesIndustrien – Dansk brancheforening og ejer af kvalitetsstandarden DVV
Totalleverandør af personligt sikkerhedsudstyr
Professionelle befæstigelse og fastgørelsesprodukter
Lad os gøre det sammen
Læs marts udgaven her
Fremtidens grønne indeklimaløsning
DAFA tætner, dæmper og beskytter
Alt inde for facebeklædning
Rådgivning, brand, statik, tegninger mv.
Nedbrydning og miljøsanering
Fiberbinder binder asbestfibre til de overflader, væsken sprøjtes på. Det nye produkt skal gøre det mere sikkert at arbejde i tagrum, når der er blevet fjernet tagplader med asbest
Grohe opretter et moderne træningscenter, der skal opkvalificere branchen og inspirere flere unge til at vælge en karriere i VVS-faget
Sikkerhedsstyrelsen har lavet nogle beregninger og sår'n og sår'n og sår'n, og det er ikke noget, der bare lige kan løses ved at jawe en skruetrækker i eller ved at rende en tur i Randers Teknisk
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen den seneste uge