Fredningen af Arne Jacobsens Munkegårdsskole i Gentofte står fast.
01-10-2004
Fredningen af Arne Jacobsens Munkegårdsskole i Gentofte står fast
Munkegårdsskolen i Gentofte, der er tegnet af arkitekten Arne Jacobsen i 1957, skal forblive en fredet bygning. Det har Kulturministeriet stadfæstet, og ministeriets afgørelse kan ikke ankes.
Kulturministeriet har i sin vurdering i den konkrete sag lagt vægt på, at Munkegårdsskolen må anses for et hovedværk blandt Arne Jacobsens arbejder og inden for skolebyggeri, hvis fredningsværdier fortsat er intakte.
Ophævelsen af fredningen fra 1995 var ønsket fra skolens side for at tilpasse skolens indretningen bedre til nutidens undervisningsformer.
Kulturministeriet har lagt vægt på, at fredningsmyndigheden Kulturarvsstyrelsen har peget på en række muligheder for at imødekomme klagerens ønsker til bygningsmæssige ændringer af skolen, uden at de bærende fredningsværdier tilsidesættes.
Læs mere om fredningen.
- nn
Leasing af varebiler. Altid fri km.
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Vedligeholdelsesfri carport i tidløst design
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Tagdækkernes faldsikringssystem
Nedbrydning og Miljøsanering
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Denne annonce vises over 200.000 gange årligt
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Byggeriet er tegnet af arkitektfirmaet CEBRA og rummer ca. 11.000 kvm kontorarealer suppleret af fællesfaciliteter
Tegnestuen Werk indstifter 'Fællesskabsprisen', der uddeles i samarbejde med Det Kongelige Akademi. Prisens formål er at hylde den arkitektstuderende, som gennem sit arbejde inspirerer med rumligheder, hvor æstetik og fællesskab mødes
Metroselskabet har valgt Systra Danmark og Vanovis som rådgivere på areal- og rettighedsområdet for den kommende forlængelse af metrolinjen M4 til Ydre Nordhavn