UgensErhverv.dk

Arkitekt- og ingeniørtræf i København

Arkitektens Forlag og Mediehuset Ingeniøren gentager succesen med Rådgivertræf – et forum for rådgivende arkitekter og ingeniører

09-01-2009

Den 23. februar 2009 slår Mediehuset Ingeniøren dørene op for endnu et Rådgivertræf. Med erfaringer fra sidste års Rådgivertræf, har Ingeniøren valgt at udbygge messekonferencen og har indgået et samarbejde med Arkitektens Forlag for at tilgodese markedets udfordringer i den kommende fremtid for rådgivende ingeniører og arkitekter.

Rådgivertræf 2000 gennemføres i Øksnehallen i København og tager udgangspunkt i den fremtidige arbejdsproces rådgivende ingeniører og arkitekter imellem.

- Den aktuelle lavkonjunktur stiller større krav til et tættere samspil, for at optimere de økonomiske aspekter i ethvert byggeri – et samspil mellem samarbejdspartnere, byggematerialer samt de lovmæssige krav om et nulpunkts-miljøforbrug, hedder der i oplægget til arrangementet, som i særdeleshed lægger op til et samarbejde på tværs af brancherne, hvor man kan drage nytte af hinandens viden og kompetencer.

”fortsættes…”
Rådgivertræf 2009 byder på et højaktuelt konferenceprogram. Konferencerne bliver afholdt af en række af branchens førende interesseorganisationer, som tager afsæt i dagligdagens udfordringer i branchen.

Hovedformålet er at vende konkrete problemstillinger og fremkomme med mulige løsningsforslag, som kan blive implementeret i dagligdagen, med sigte på en bedre indtjening.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Strafniveauet for ulovligt deponi af byggeaffald er ikke højt nok

Strafniveauet for ulovligt deponi af byggeaffald er ikke højt nok

Magnus Heunicke erkender, at det kan betale sig at spekulere i svindel med kontrol og deponering af byggeaffald

Ny asbestskandale: 200 byggearbejdere udsat for asbestfare

Ny asbestskandale: 200 byggearbejdere udsat for asbestfare

Sagen er så alvorlig, at Byggefagenes Samvirke har politianmeldt såvel bygherre som bygherrerådgiver og samtlige entreprenører ved ombygningen af den tidligere tobaksfabrik i Aalborg

Komplicerede regler for opsætning af solceller på tage

Komplicerede regler for opsætning af solceller på tage

Politikerne TALER meget om vedvarende energi, men det bliver ofte ved talestrømmen, fordi projekter drukner i bureaukrati

Hoffmann mest profitable forretning i Veidekke-koncernen

Hoffmann mest profitable forretning i Veidekke-koncernen

Den danske entreprenørvirksomhed Hofmann A/S skiller sig ud ved at have den klart bedste overskudsgrad i den norske Veidekke-koncern