UgensErhverv.dk
LM Glasfiber taber pustenLM Glasfiber er blandt verdens største producenter

LM Glasfiber taber pusten

Op mod 450 af selskabets 2.200 danske medarbejdere afskediges

07-01-2009

En af verdens største producenter af vinger til vindmøller, LM Glasfiber må drosle aktiviteterne ned i kølvandet på finanskrisen. Flere af virksomhedens kunder kan ikke skaffe finansiering til vindmølleprojekter og det smitter naturligvis af på vinge-producenten.

Topledelsen i LM Glasfiber understreger, at opbremsningen kun ventes at blive midlertidig.
- Vi betragter den nuværende situation som midlertidig, da de langsigtede udsigter for vindindustrien fortsat er meget positive. Når finanskrisen er løst og EU’s mål for vedvarende energi skal indfries vil vi igen være klar til at øge vores kapacitet,” siger Richard Andrew Bevan, VP General Manager LM Glasfiber Northern Europe.


tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner