UgensErhverv.dk

Arbejdsmiljøreform skiller vandene

Arbejdsgiverne glæder sig ovre mere frihed, mens faglige organisationer frygter mindre kontrol.

06-02-2004

Arbejdsgiverne glæder sig ovre mere frihed, mens faglige organisationer frygter mindre kontrol.

Regeringens ny arbejdsmiljøreform får en meget delt modtagelse. Arbejdsgiverne glæder sig ovre mere frihed, mens faglige organisationer frygter mindre kontrol.
Hos Dansk Industri er der begejstring.

- Den nye arbejdsmiljøreform er udtryk for afgørende nytænkning af arbejdsmiljøpolitikken. Mere selvforvaltning hos virksomhederne betyder, at Arbejdstilsynet kan sætte kræfterne ind, hvor de gør mest gavn, siger underdirektør Frank Bill, DI, i en kommentar.

Og han fortsætter:

- Det er positivt, at forligspartierne har taget initiativ til en mere individuel behandling af virksomhederne. Den nye screening af alle virksomhederne sikrer, at Arbejdstilsynet kan tilpasse indsatsen til behovet på den enkelte virksomhed. I dag bestemmes arbejdsmiljøkravene ofte på baggrund af virksomhedens branchetilhørsforhold. Det virker urimeligt og fordyrende for virksomheder, der har gjort en stor indsats for arbejdsmiljøet, men som rubriceres i brancher, der traditionelt opfattes som problematiske, siger Frank Bill.
De faglige organisationer er ikke enige i den positive vurdering. Ifølge blandt andet Fagbladet/sid.dk er de endda meget kritiske overfor reformen.

De opponerer blandt andet mod, at det med den nye arbejdsmiljøreform ikke længere er en pligt for virksomhederne at være medlem af Bedriftssundhedstjenesten (BST).

Med det fjernes et vigtigt grundlag for at sikre arbejdsmiljøet og sikkerheden, mener de sikkerhedsrepræsentanter, Fagbladet/sid.dk har talt med.

- Det er den nære rådgivning, der risikerer at forsvinde. Med denne reform bliver vi rullet tilbage til et niveau fra før 80´erne, siger sikkerhedsrepræsentant fra rensningsanlægget Lynetten, Ole Søborg, til Fagbladet/sid.dk.
-ls.



Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger