UgensErhverv.dk
Stopper byggeri på Odense HavnOHU ejer et grundstykke med en samlet byggeret på

Stopper byggeri på Odense Havn

Promenadebyen hårdt ramt af krisen på boligmarkedet

06-01-2009

Byggeriet af Promenadebyen på Odense Havn er gået helt i stå. Selskabet bag byggeriet har indstillet byggeriet af det tredje højhus og har betalt forhåndskøberne deres penge tilbage, selv om kælderetagen til det tredje hus allerede er opført.

Det skriver Fyens Stiftstidende

Ifølge Allan Wind, der er formand for selskabet bag Promenadebyen på Odense Havn, Odense Havneudvikling A/S (OHU), så skyldes beslutningen den generelle økonomiske krise, hvor der i øjeblikket er langt mellem boligkøberne.
Men det er ifølge Allan Wind også en direkte konsekvens af politikernes beslutning i november om at droppe det vandkulturhus på Kulturøen, som skulle have været områdets trækplaster.

Odense Havneudvikling A/S ejes bl.a. af Babcock & Brown og Wind Ejendomme A/S.

tøtte




Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner