Undervisningsministeren har godkendt ti nye, videregående uddannelser
02-01-2009
Nye brancher skaber behov for nye kompetencer. Derfor har undervisningsminister Bertel Haarder godkendt ti nye, videregående uddannelser, der tilsammen bliver udbudt på 14 erhvervsakademier og professionshøjskoler landet over.
Der er bl.a. nye professionsbacheloruddannelser indenfor proces og innovation, bæredygtig energiteknik og off-shore
Samtidig bliver det flere steder end før muligt at læse otte eksisterende, videregående uddannelser.
- De nye uddannelser er skræddersyet til nye behov og brancher. Det er spændende uddannelser, som går på tværs af de eksisterende uddannelser og bygger bro mellem dem. Det viser nogle af mulighederne i de nye erhvervsakademier og professionshøjskoler. Jeg glæder mig til at se, hvordan de studerende tager mod dem, siger Bertel Haarder.
tøtte
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Tysk kvalitets siden 1860!
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Fra Typehus til Drømme Villa
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner