UgensErhverv.dk
Elegant og graciøs bro over ÅgadeSpændt som en flitsbue og smuk som en regnbue

Elegant og graciøs bro over Ågade

Åbuen, der er bindeled mellem Frederiksberg og København er en dristig bro med et frit spænd på 65 meter

30-12-2008

Åbuen har fået hædrende omtale i fagbladet Byggeris kåring af Årets Byggeri 2008. Og hæderen går især til det dristige design, der gør Åbuen så meget anderledes at kigge på og færdes på.

Det er ingeniør Christian von Scholten, Niras, der har stået for detailprojekteringen og han lægger ikke skjul på, at der teknisk har været tale om en meget udfordrende opgave på grænsen af det mulige.

- Forud gik mange måneders regne- og projekteringsarbejde med avancerede beregningsprogrammer og tegneprogrammer. Uden it-værktøjerne havde det slet ikke været muligt at projektere den geometrisk set meget komplicerede dobbelt-krumme bro, siger Christian von Scholten til fagbladet Byggeri.


"fortsættes..."Broen har fået sit navn, Åbuen, efter en konkurrence som dagbladet Politiken udskrev blandt sine læsere. Vinderen blev Ulla Hendriksen fra Lyngby som i sin begrundelse for navnet Åbuen fremhæver, at ”Å” henviser til Ladegårdsåen, dvs., til stedets historie og oprindelige natur. ”Buen” henviser til broens arkitektoniske udformning, spændt som en flitsbue og smuk som en regnbue. Og endelig spilller navnet Åbuen fint sammen med en anden nærliggende bue – Bispeengbuen.


Det er dissing+weitling, der er arkitekt på den smukke bro, som er opført af Barslund A/S.

tøtte





Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Strafniveauet for ulovligt deponi af byggeaffald er ikke højt nok

Strafniveauet for ulovligt deponi af byggeaffald er ikke højt nok

Magnus Heunicke erkender, at det kan betale sig at spekulere i svindel med kontrol og deponering af byggeaffald

Ny asbestskandale: 200 byggearbejdere udsat for asbestfare

Ny asbestskandale: 200 byggearbejdere udsat for asbestfare

Sagen er så alvorlig, at Byggefagenes Samvirke har politianmeldt såvel bygherre som bygherrerådgiver og samtlige entreprenører ved ombygningen af den tidligere tobaksfabrik i Aalborg

Komplicerede regler for opsætning af solceller på tage

Komplicerede regler for opsætning af solceller på tage

Politikerne TALER meget om vedvarende energi, men det bliver ofte ved talestrømmen, fordi projekter drukner i bureaukrati

Hoffmann mest profitable forretning i Veidekke-koncernen

Hoffmann mest profitable forretning i Veidekke-koncernen

Den danske entreprenørvirksomhed Hofmann A/S skiller sig ud ved at have den klart bedste overskudsgrad i den norske Veidekke-koncern