Nyt energiglas reducerer varmetabet
29-12-2008
Pilkington har lanceret et nyt energiglas, Pilkington Optitherm S1, som i en to-lags rude med 15 mm argon vil have en U-værdi på 1,0 W/m²K.
- Energibesparelse bliver mere og mere vigtigt, og er et af de temaer som er mest debatteret for tiden, siger Carl Axel Lorentzen fra Teknisk Kundetjenste hos Pilkington Danmark A/S.
- Vores nye glas er langt fremme med en optimeret varmeisolerende belægning. Belægningen giver en U-værdi helt ned til 1.0, og kan dermed bidrage væsentligt til energibesparelsen.
Det nye energibesparende glas hjælper til at reducere varmetabet og dermed reduceres også opvarmningsomkostningerne. Det øger også komforten ved at reducere ”kuldenedfald” fra vinduer, og sørger for at varmen fordeles jævnt i lokalet, forklarer Carl Axel Lorentsen.
tøtte
Ford vans og pickupper – et erhvervskøretøj til ethvert job
Vinduer, døre, trapper og kviste
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Denne annonce vises over 200.000 gange årligt
Avanceret byggeteknologi og support
Få en robust og loyal samarbejdspartner
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Sikre udgravninger med gravekasser
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Alt i tagpap og membraner til tage og bygninger
På den omstridte byggeplads Vonsild Bakke er endnu et entreprenørfirma på vej mod konkurs - 3F har nemlig indgivet konkursbegæring mod Entreprise Nord
EDC Erhverv Poul Erik Bech skal stå for udbuddet på vegne af Køge Kommune, og mulighederne er mange med bl.a. hotel og konferencecenter som høj prioritet
Direktør oplyser til TV2 Østjylland at Campen Auktioner atter er under konkursbehandling. Det bekræftes af Statstidende.dk
Arkitektfirmaet AK83, med mere end 40 års erfaring og kontorer i Ishøj og Aalborg, skifter navn til Norrplan.