NCC mener, at Billund Kommune har overtrådt udbudsdirektivet
29-12-2008
Afgørelsen om hvem der skal står for opførelsen af Grindsteds nye idræts- og kulturcenter IKC er stadig kontroversiel.
Et konstortie med K.G.Hansen & Sønner i spidsen er udpeget som vinder af Billund Kommune, men den afgørelse har en anden tilbudsgiver, NCC, sat spørgsmålstegn ved i flere omgange.
Nu har NCC indgivet en klage til Klagenævnet for Udbud. NCC klager over, at der er brugt forskellige evalueringsskalaer til vurderingen af de enkelte delkritierier. Det har ifølge NCC ført til forskelsbehandling af de i alt fem projektforslsag.
Ifølge NCC overtrædes udbudsdirektivets artikel 2 om ligebehandling og gennemsigtighed derved. NCC anfører således, hvordan evalueringen af de fire delkriterier efter samme evalueringsskema vil betyde, at NCCs projekt fremstår som vinder.
NCC mener, at klagen skal tillægges opsættende virkning, og at Klagenævnet skal annullere beslutningen den 12. december om at indgå kontrakt med K.G. Hansen og Sønner A/S.
”fortsættes…”Billund Kommunes borgmester Ib Kristensen stiller sig uforstående over for klagen
- Men nu må vi afvente Klagenævnets henvendelse i sagen. Det har under ingen omstændigheder været tanken at indgå en kontrakt med det vindende konsortium, før Byrådet har genbehandlet sagen i slutningen af januar. Og så må vi jo se, hvor langt vi er nået til den tid, siger borgmesteren.
tøtte
Markedsledende i afvandingsteknik
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Læs november 2023 udgaven her
Læs september 2023 udgaven her
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Magnus Heunicke erkender, at det kan betale sig at spekulere i svindel med kontrol og deponering af byggeaffald
Sagen er så alvorlig, at Byggefagenes Samvirke har politianmeldt såvel bygherre som bygherrerådgiver og samtlige entreprenører ved ombygningen af den tidligere tobaksfabrik i Aalborg
Politikerne TALER meget om vedvarende energi, men det bliver ofte ved talestrømmen, fordi projekter drukner i bureaukrati
Den danske entreprenørvirksomhed Hofmann A/S skiller sig ud ved at have den klart bedste overskudsgrad i den norske Veidekke-koncern