DI Byggematerialer har undersøgt konjunktursituationen blandt medlemsvirksomheder. Og det ser sort ud.
27-12-2008
Medlemsvirksomhederne i brancheorganisationen DI Byggematerialer har generelt negative forventninger til markedet for byggematerialer i det kommende år. Det viser en undersøgelse, som DI Byggematerialer netop har gennemført blandt sine 381 medlemsvirksomheder (109 virksomheder har svaret og det giver en svarprocent på 29 pct.)
55 pct. af de adspurgte virksomheder forventer en negativ vækst for 2008, og for 2009 ser det endnu værre ud, da hele 67 pct. af de adspurgte virksomheder forventer en negativ vækst - heraf forventer knap 20 pct. at nedgangen bliver større end 15 pct..
”fortsættes…”Ikke overraskende er det nybyggeriet der er hårdest ramt. Således siger 74 pct. af de adspurgte, at det er på området for nybyggeri, hvor man forventer størst tilbagegang.
På eksportmarkederne ser det heller ikke optimistisk ud. Således svarer over 40 pct. af virksomhederne, at der forventes et fald eller et betydeligt fald i virksomhedens eksport i 2009.
73 pct. af virksomhederne svarer, at de har måttet afskedige medarbejdere i 2008. Heraf svarer 17 pct. af de adspurgte, at afskedigelserne har haft et omfang på over 15 pct. af arbejdsstyrken.
DI Byggematerialer
DI Byggematerialer er et branchefællesskab for producenter og leverandører af byggematerialer, varer, komponenter mv. til bygge- og anlægssektoren.
De 381 medlemmer beskæftiger ca. 40.000 medarbejdere, der producerer og leverer byggematerialer, varer, komponenter med videre til bygge- og anlægssektoren.
tøtte
Nedbrydning og Miljøsanering
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Fra Typehus til Drømme Villa
Tagdækkernes faldsikringssystem
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Vejdirektoratet har i 2024 udlagt seks kilometer drænasfalt i sydgående retning på Motorring 3 ved Rødovre/Glostrup.
Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen