UgensErhverv.dk

Huspriser kan falde op mod 20 pct.

Se prognosen for, hvor meget huspriserne vil falde i din region

26-12-2008

Huspriserne er langt fra færdige med at falde endnu. Faldet kan blive op mod 20 procent i de kommende år, og det er fortsat sjællænderne, der må se deres friværdi skrumpe mest.

Det skriver bolius.dk

Bolius har samlet en række forudsigelser om boligmarkedet gennem de seneste måneder, og det er ikke opmuntrende læsning for husejerne. De økonomiske vismænd forventer, at huspriserne vil falde 20 procent i løbet af de næste fire år, og andre uafhængige økonomer som Jakob Brøchner Madsen og Jens Lunde har også talt om en stor og langvarig nedtur på boligmarkedet.


tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Vejdirektoratet har i 2024 udlagt seks kilometer drænasfalt i sydgående retning på Motorring 3 ved Rødovre/Glostrup.

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen