Alle skal orientere indsatsen mod onlinesalg, siger branchedirektør for DI Handel
25-12-2008
Hele 87 pct. af danske virksomheder har en hjemmeside, men kun 26 pct. af virksomhederne giver deres kunder mulighed for at bestille varer eller ydelser over internettet. Det viser en ny undersøgelse fra EU’s statistikkontor Eurostat.
Til gengæld halter det med at give kunderne mulighed for at købe varer og serviceydelser over nettet.
Det fremhæver Dansk Industri i en kommentar til undersøgelsen.
”fortsættes..”Undersøgelsen visrr, at kun 26 pct. af de danske virksomheder med 10 ansatte eller flere giver kunderne mulighed for bestille varer, reservere eller booke forskellige ydelser. Dermed halter de danske virksomheder bagefter andre nordiske lande som Norge og Island, hvor det er over 40 pct. af virksomhederne, der giver kunden adgang til online bestilling.
Hjemmesider uden relevante funktioner og services er især et problem for handelsvirksomheder, fordi mange kunder bruger virksomhedernes hjemmesider til at skabe sig overblik, inden de foretager et køb. Det bekræfter en undersøgelse fra Institut for Konjunktur Analyser (IFKA) foretaget på vegne af DI Handel.
Undersøgelsen viser nemlig, at hver anden dansker tjekker priser på nettet og at flere også tjekker virksomhedens hjemmeside og produkter, inden de køber en vare.
- Forbrugerne sender et klart signal om, at internettet er den naturlige vej til overblik, både når det gælder direkte køb eller ved sammenligning af udvalg og priser på nonfood-varer.
Når vi taler fysiske forretninger og e-handel, er det ikke nødvendigvis enten-eller, men snarere, at alle skal orientere indsatsen mod onlinesalg og markedsføring, siger branchedirektør for DI Handel, Lars William Wesch.
tøtte
Fra Typehus til Drømme Villa
Vinduer, døre, trapper og kviste
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Nedbrydning og Miljøsanering
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Læs marts 2026 udgaven her
Tagdækkernes faldsikringssystem
Vejdirektoratet har i 2024 udlagt seks kilometer drænasfalt i sydgående retning på Motorring 3 ved Rødovre/Glostrup.
Med et nyt lovforslag vil regeringen hæve bødestraffen markant for gentagne overtrædelser af bopælspligten
Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger