Ændringer i arbejdsmiljøloven flytter ifølge Dansk Byggeri fokus fra motivation til straf
19-12-2008
Fra årsskiftet forhøjes bøden, når der er sket et dødsfald eller en alvorlig ulykke. Alvorlige ulykker defineres af Arbejdstilsynet som personskader, der medfører amputation, knoglebrud eller multitraumer, det vil sige skader flere steder på kroppen. Der er vedtaget en fordobling af bøderne, sådan at der nu er tale om bøder i størrelsesordnen 80.000,- kr.
- Efter Dansk Byggeris mening er der her tale om en meget markant skærpelse, der vidner om, at Folketinget ikke længere bruger guleroden i arbejdsmiljøreguleringen, men i stedet pisken. Og det er en ærgerlig udvikling for bygge- og anlægsbranchen, der jo netop nu med udgivelsen af Dansk Byggeris arbejdsmiljøpolitik har sat flere fremadrettet projekter i gang på arbejdsmiljøet.
Vi kan frygte, at pisken kan virke meget demotiverende for den positive udvikling, siger afdelingschef Mette Møller Nielsen, Dansk Byggeri.
Desuden får Arbejdstilsynet fremover mulighed for at træffe afgørelse om overtrædelser. Og arbejdsgiveren mister chancen for at rette op på de arbejdsmiljømæssige fejl og mangler, inden der gives et påbud.
”fortsættes…”- Den nye afgørelsesmulighed for Arbejdstilsynet vidner om, at der er stor ivrighed efter at straffe på arbejdsmiljøområdet. Tidligere har det jo været sådan, at der været en 2-ugers høringsperiode, inden et påbud blev givet. Og hvis virksomheden så har fået rettet fejlen, så falder der ingen straf. Men nu er der altså skabt mulighed for, at der kan straffes inden høringsperioden, forklarer Mette Møller Nielsen.
- Det er meget ærgerligt, for på den måde er der risiko for, at virksomhedernes motivation for at arbejde konstruktivt med arbejdsmiljøet bringes i fare. Under alle omstændigheder kan det opleves, at der med den nye afgørelsesmulighed nu lægges mere vægt på at straffe, end på at arbejdsmiljøet skal være i orden, udtaler Mette Møller Nielsen.
Hos Dansk Byggeri mener man dog også, at der er en række positive ændringer i loven og bekendtgørelserne.
- Vi mener, at det er glædeligt, at bygherrens pligter nu bliver præciseret, sådan at bygherren skal udpege en projektkoordinator, som skal sørge for at byggeriet bliver arbejdsmiljømæssigt bygbart allerede på projektstadiet.
Desuden er sikkerhedskoordinatorens rolle blevet skærpet væsentligt, idet han skal være personligt tilstede og tilgængelig på byggepladsen, hvor der skal føres passende kontrol med, at planen for sikkerhed og sundhed overholdes, herunder at aftaler om fællesområder og aftaler fra sikkerhedsmøderne bliver overholdt.
- Den ændring er vi glade for, fordi vi som entreprenører ofte oplever projekter, hvor arbejdsmiljø overhovedet ikke er indtænkt, og at koordinatorens rolle har været for upræcis til at kunne rykke væsentligt på arbejdsmiljøet, siger Mette Møller Nielsen.
tøtte
Vinduer, døre, trapper og kviste
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Læs marts 2026 udgaven her
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Nedbrydning og Miljøsanering
Tysk kvalitets siden 1860!
Vejdirektoratet har i 2024 udlagt seks kilometer drænasfalt i sydgående retning på Motorring 3 ved Rødovre/Glostrup.
Med et nyt lovforslag vil regeringen hæve bødestraffen markant for gentagne overtrædelser af bopælspligten
Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger