UgensErhverv.dk

Tjek huset for revner efter jordskælvet

Dagens jordskælv kan have givet små revner på huset og det kan give følgeskader, hvis revnerne ikke udbedres

16-12-2008

Hvis du bor et sted, der er blevet ramt af dagens jordskælv, er det en god idé at tjekke dit hus for revner. Dermed kan du undgå, at dit hus får følgeskader som råd og svamp.

- Gå en runde om huset og se efter revner i soklen og murværket. Det kan være svært at se, om revnerne er nye, men løs snavs eller flager på jorden kan være tegn på, at revnerne lige er opstået, siger fagredaktionschef i Bolius Boligejernes Videncenter, Kristine Virén.


”fortsættes…”
Jordskælvet har formentlig højst kun givet små skader på huset. Men med tiden kan de give følgeskader. Vand kan nemlig trænge ind gennem revnerne og videre ind i konstruktionen.

- Det kan bl.a. give råd og svamp i bjælkerne under stuegulvet, hvis dit hus har kælder eller krybekælder, forklarer Kristine Virén.

Derfor anbefaler hun at tætner revnerne.

- Hvis du ikke selv kan udbedre skaderne, kan du ringe efter en murer. Er der tale om større skader på huset, skal du have fat i en bygningssagkyndig eller en ingeniør.

Også indvendigt kan der være kommet revner. Tjek i hjørnerne og mellem væg og loft, lyder rådet fra Bolius.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Vejdirektoratet har i 2024 udlagt seks kilometer drænasfalt i sydgående retning på Motorring 3 ved Rødovre/Glostrup.

Stop for håndværkehoteller

Stop for håndværkehoteller

Med et nyt lovforslag vil regeringen hæve bødestraffen markant for gentagne overtrædelser af bopælspligten

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger