UgensErhverv.dk

NCC får initiativpris for byrum

Foreningen til Hovedstadens Forskønnelse har givet NCC pris for kombineret idræts- og opholdsplads i København

15-12-2008

NCC har netop modtaget en initiativpris fra Foreningen til Hovedstadens Forskønnelse. Prisen gives for udførelsen af en kombineret idræts- og opholdsplads foran Indre Bys Medborgerhus på Ahlefeldtsgade.

Foreningen til Hovedstadens Forskønnelse skriver på diplomet til NCC:

"Det greb, der er brugt for at skabe pladsen, er så indlysende rigtigt, så musikalsk, at det i al sin selvfølgelige funktionsduelighed er højst usædvanligt og meget vellykket.

Bearbejdningen af den nye plads består primært i en skulpturel del, der gør det geometrisk set stramme anlæg til en levende organisme gennem opbyningen af facetterede klipper eller isbjerge af indfarvet beton, som man kan sidde, skate eller cykle på. Med denne plads har København fået et af sine allerbedste byrum.

Det er et usædvanligt helstøbt, by-smukt og menneskekærligt sted, vi i denne hårdt prøvede by hermed har fået."

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Vejdirektoratet har i 2024 udlagt seks kilometer drænasfalt i sydgående retning på Motorring 3 ved Rødovre/Glostrup.

Stop for håndværkehoteller

Stop for håndværkehoteller

Med et nyt lovforslag vil regeringen hæve bødestraffen markant for gentagne overtrædelser af bopælspligten

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger