UgensErhverv.dk

Bro til Operaen

Nu skal københavnerne kunne gå og cykle til Operaen fra Nyhavn

15-12-2008

I starten af 2009 vil Københavns Kommune udskrive en konkurrence for den bro, som A.P. Møllers fond har givet københavnerne, og som bl.a. også består af en cykelsti i Nyhavn.


Borgerrepræsentationen har netop besluttet at frigive de midler, som fonden har givet kommunen, og gennemføre en konkurrence og planlægge det videre forløb.

Lokaludvalg og andre interessenter vil blive inddraget i arbejdet, og kommunen regner med, at broen kan stå klar i 2011.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Fra 1. juli bliver kravene til DGNB skruet gevaldigt i vejret

Fra 1. juli bliver kravene til DGNB skruet gevaldigt i vejret

Fremover skal der meget mere til for at opnå en DGNB-certificering – også mere end de nye CO2-krav i bygningsreglementet. Antallet af kriterier, som en bygning måles på i DGNB, reduceres fra 36 til 14

Konkurser i byggeriet (Uge 4/2025 -2)

Konkurser i byggeriet (Uge 4/2025 -2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Drop uværdig kamp for mere udenlandsk arbejdskraft

Drop uværdig kamp for mere udenlandsk arbejdskraft

Arbejdsgiverne svigter totalt løfter om lærepladser. 3F foreslår højere bøder til arbejdsgivere, der ikke opretter lærepladser. Pengene skal udbetales til arbejdsgivere, der opretter flere lærepladser, end de som minimum skal

332 ungdomsboliger på vej i Ørestad

332 ungdomsboliger på vej i Ørestad

Nrep og JCN Bolig går sammen om et Nordic Living-udviklingsprojekt i August Schade-kvarteret. Projektet består af 332 ungdomsboliger, som skal opføres langs Amagerfælledvej tæt på centrum i København