UgensErhverv.dk

Danton trodser byggekrisen

Danton A/S opfører supermarkeder i flere byer på Sjælland og på Lolland-Falster

12-12-2008

- Boligbyggeriet og salget af nye boliger har på grund af finanskrisen taget en puster, men anderledes ser det ud med erhvervsbyggeriet. Her er stadig rimelig gang i byggeriet.


Det fastlår direktør Bjarne Mayland, indehaver af det Næstved byggefirmaet Danton A/S.

Danton A/S er i øjeblikket i gang med at bygge supermarkeder flere steder på Sjælland. Og flere lignende byggerier i støbeskeen.

- Det er vigtigt at sende et signal om, at der stadig er grøde i byggebranchen. Selvfølgelig mærker vi også den økonomiske stilstand, men det kan ikke hjælpe at grave sig længere ned i det sorte hul. Vi skal op til overfladen og vise initiativ, tilpasse os til nye muligheder siger Bjarne Mayland

”fortsættes…”


Også på Fyn er Danton A/S i gang med erhvervsbyggeri. Derudover lægges i Middelfart sidste hånd på færdiggørelsen af et andelsbyggeri.

- Vi følger opmærksomt boligmarkedets udvikling, og forretningsgrundlaget tilpasses løbende markedssituationen, siger Bjarne Mayland.


Danton A/S har således sat prisen på ejerboliger ned med op til kr. 300.000.
Og ved køb af en andelsbolig er de første seks måneders husleje.


tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Vejdirektoratet har i 2024 udlagt seks kilometer drænasfalt i sydgående retning på Motorring 3 ved Rødovre/Glostrup.

Stop for håndværkehoteller

Stop for håndværkehoteller

Med et nyt lovforslag vil regeringen hæve bødestraffen markant for gentagne overtrædelser af bopælspligten

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger