UgensErhverv.dk
Årets Byggeri 2008 er kåretDommerkomiteen i arbejde ved kåringen af Årets Byg

Årets Byggeri 2008 er kåret

Faglige skulderklap til byggeaktører, som har skabt bygninger der er værd at se på

11-12-2008

Fagbladet Byggeris læsere nominerede mere end 70 byggerier til konkurrencen om Årets Byggeri. De nominerede byggerier er efterfølgende blevet bedømt af en dommerkomitee og resultatet af konkurrencen er netop offentliggjort i fagbladet Byggeri.

Der er uddelt faglige skulderklap til:

Tuborg Havnepark som Årets Byggeri 2008 i kategorien boligbyggeri.

Skuespilhuset og Birkerød Idræts- og aktivitetscenter er begge kåret som Årets Byggeri 2008 i den åbne kategori, hvor der også er hædrende omtale til Åbuen – broen over Ågade i København.

Trods næsten 20 nominerede erhvervsbyggerier fandt ingen nåde for dommerkomiteen. Der er derfor ingen vinder i denne kategori, men hædrende omtale til Saxo Banks domicil.


”fortsættes…”Aktørerne bag vinderprojekterne hædres med messing-plaketter og diplomer.

Dommerkomiteen, som har bedømt de mange projekter består af:

- Adm. direktør Lars Storr-Hansen, Dansk Byggeri
- Direktør Christian Lerche, Danske Ark
- Adm. direktør Palle Thomsen, Trælasthandlerunionen
- Borgmester, formand f. SBi, Kurt Hockerup, Vallensbæk
- Arkitekt maa. Scott Hollingsworth, hpc Danmark
- Adm. direktør Ebbe Lind Kristensen, Byggeriets Evaluerings Center.
- Branchedirektør Anne Windfeldt Trolle, DI Byggematerialer
- Adm. direktør Henrik Garver, Foreningen af Rådgivende Ingeniører

tøtte

Se vinderprojekterne her…

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Vejdirektoratet har i 2024 udlagt seks kilometer drænasfalt i sydgående retning på Motorring 3 ved Rødovre/Glostrup.

Stop for håndværkehoteller

Stop for håndværkehoteller

Med et nyt lovforslag vil regeringen hæve bødestraffen markant for gentagne overtrædelser af bopælspligten

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger