UgensErhverv.dk

Infrastrukturfond kaster kun lidt ekstra af sig

Arkil ikke imponeret over regeringens infrastrukturplan

10-12-2008

Regeringens infrastrukturplan får ikke bestyrelsesformand Niels Arkil i Danmarks fjerdestørste entreprenørkoncern indenfor infrastruktur Arkil Holding til at juble. Det siger han til RB-Børsen.

Der er ikke så mange nyheder i den plan, og den kommer meget sent, men bedre sent end aldrig, som man jo siger, lyder det fra Niels Arkil over for RB-Børsen.



tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Vejdirektoratet har i 2024 udlagt seks kilometer drænasfalt i sydgående retning på Motorring 3 ved Rødovre/Glostrup.

Stop for håndværkehoteller

Stop for håndværkehoteller

Med et nyt lovforslag vil regeringen hæve bødestraffen markant for gentagne overtrædelser af bopælspligten

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger