UgensErhverv.dk
Dumpekarakter til skolernes indeklimaDet står sløjt til med indeklimaet i Folkeskolen.

Dumpekarakter til skolernes indeklima

Dårlig lugt og problemer med udluftningen plager skoleeleverne

07-12-2008

En tredjedel af eleverne giver dumpekarakter til deres klasselokales indeklima.


Det viser en ny ny undersøgelse foretaget af Dansk Center for Undervisningsmiljø, der har spurgt over 35.000 skoleelever i 4. til 10. klasse om de fysiske rammer i folkeskolen. Det skriver Berlingske Tidende.


Undersøgelsen viser også, at 12 pct. af eleverne hver dag bliver generet af dårlig lugt, mens 15 pct.klager over lugtgener næsten hver dag. Tilsvarende synes næsten 40 pct.af eleverne, at der er problemer med udluftning og ventilation næsten hver dag.


tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Vejdirektoratet har i 2024 udlagt seks kilometer drænasfalt i sydgående retning på Motorring 3 ved Rødovre/Glostrup.

Stop for håndværkehoteller

Stop for håndværkehoteller

Med et nyt lovforslag vil regeringen hæve bødestraffen markant for gentagne overtrædelser af bopælspligten

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger