UgensErhverv.dk

Cowi køber britisk bro-ekspert

Cowi vinder fodfæste på det britiske marked for brobygning

07-12-2008

Den førende britiske rådgivningsvirksomhed inden for brobygning, Flint & Neill (F&N), bliver en del af Cowi-koncernen.
F&N, som i år kunne fejre sit 50 års jubilæum, er specialister inden for projektering og renovering af kabelbårne broer samt projektering af høje master, unikke bygninger og konstruktioner.


Firmaets portefølje omfatter projektering af små spænd som for eksempel Sail Bridge over floden Tawe i Swansea, ligesom firmaet har deltaget i store projekter såsom Stonecutters Bridge i Hongkong, den nye Forth Bridge i Skotland, renovering af hængebroen Severn Suspension Bridge i England og for nylig West Gate Bridge i Australien.


Cowi og Flint & Neill har allerede arbejdet sammen på projekter som Lusail broerne i Qatar.

”fortsættes…”- COWI har arbejdet tæt sammen med F&N på flere forskellige projekter, senest på de markante Lusail-broer i Qatar, et samarbejde, som åbnede døren for opkøbet, siger direktør Anton Petersen, Cowi´s afdeling for broer, tunneler og vandbygning.


Ifølge Anton Petersen giver opkøbet mange fordel. Han ser initiativet som et vigtigt skridt i retningen mod at realisere målene i Cowi’s Strategi 2010: At være den førende leverandør af store broer i hele verden.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

  • Scantruck

    Scantruck

    Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner

  • LCA.no

    LCA.no

    Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD

  • Spæncom

    Spæncom

    Betonelementløsninger – well-built for well-being!

  • Vejletrappen

    Vejletrappen

    Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.

  • Boracol

    Boracol

    Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter

  • Lind & Risør

    Lind & Risør

    Fra Typehus til Drømme Villa

  • ERS Rengøring

    ERS Rengøring

    Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring

  • Nyt om Bæredygtighed 1-2026

    Nyt om Bæredygtighed 1-2026

    Magasin om bæredygtighed i byggebranchen

  • Mul10 ProSafe

    Mul10 ProSafe

    Tagdækkernes faldsikringssystem

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Vejdirektoratet har i 2024 udlagt seks kilometer drænasfalt i sydgående retning på Motorring 3 ved Rødovre/Glostrup.

Stop for håndværkehoteller

Stop for håndværkehoteller

Med et nyt lovforslag vil regeringen hæve bødestraffen markant for gentagne overtrædelser af bopælspligten

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger