UgensErhverv.dk

Nye normer for letbetonelementer

Supplerende vejledninger til letbetonelementer

03-12-2008

Fra 1. januar 2009 indføres de europæiske konstruktionsnormer, eurocodes, og de velkendte danske konstruktionsnormer trækkes tilbage, herunder også DS 420, Norm for konstruktioner af letbetonelementer.

Eurocodesystemet giver ikke mulighed for at designe letbetonkonstruktioner af porebeton (gasbetonelementer) eller af letbeton med lette tilslag og åben struktur (letklinkerbetonelementer).

Det betyder, at DS/EN 1520, Præfabrikerede armerede elementer af letklinkerbeton med åben struktur, og DS/EN 12602, Præfabrikerede armerede komponenter af autoklaveret porebeton, er udstyret med designannekser, der er opbygget i lighed med eurocodes.


"fortsættes..."Der er udarbejdet nationale annekser til disse 2 standarder, der i lighed med de nationale annekser til eurocodes gør standarderne operationelle i det danske byggeri, med samme sikkerhedsniveau som hidtil.


Derudover er der udarbejdet 2 vejledninger, DS/INF 168 og DS/INF 169, der indeholder velkendt vejledningsstof fra DS 420, der vil være med til at lette den daglige projektering og udførelse.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • Privatgrossisten

    Privatgrossisten

    Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-

  • LCA.no

    LCA.no

    Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD

  • Scantruck

    Scantruck

    Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner

  • Spæncom

    Spæncom

    Betonelementløsninger – well-built for well-being!

  • Vejletrappen

    Vejletrappen

    Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

  • ABVAC A/S

    ABVAC A/S

    Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.

  • Københavns Listefabrik

    Københavns Listefabrik

    Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!

  • Mul10 ProSafe

    Mul10 ProSafe

    Tagdækkernes faldsikringssystem

  • DAFA

    DAFA

    Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Vejdirektoratet har i 2024 udlagt seks kilometer drænasfalt i sydgående retning på Motorring 3 ved Rødovre/Glostrup.

Stop for håndværkehoteller

Stop for håndværkehoteller

Med et nyt lovforslag vil regeringen hæve bødestraffen markant for gentagne overtrædelser af bopælspligten

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger