UgensErhverv.dk

Sikker opmåling af bordplader

bordpladen.dk A/S tager springet ind i den højteknologiske tidsalder

30-11-2008

Med den nyeste opmålingsteknologi er det slut med at få leveret bordplader, der ikke passer ordentligt på målene. Det danske bordpladefirma bordpladen.dk A/S tager springet ind i den højteknologiske tidsalder, og for kunden betyder det markant større præcision og hurtigere leveringstid.

Den nye opmålingsteknologi har form af en laserarm, som med tolerancer helt ned til 8/100 mm. kan opmåle en køkkenbordplade mm.


Laserarmen er udviklet af et amerikansk firma med hjælp fra bl.a. NASA. Systemet virker lidt på samme måde som en dvd eller cd afspiller. Der er monteret nogle skiver inde i armen, der opmåles med laseren. En computer beregner, hvordan skiverne står i forhold til hinanden, og dette udmønter sig i et helt præcist punkt, der kan integreres i en Autocad-tegning.

”fortsættes…”Den høje præcision er en stor fordel både for leverandøren, bordpladen.dk a/s, og for kunderne.
I modsætning til tidligere, kan man nu måle op til bordpladen inden køkkenskabene er monteret, og det giver et bedre flow i den overordnede proces.


- Derudover er risikoen for fejl betydeligt mindre og sikkerheden for, at kunden får leveret en bordplade med de helt rigtige mål er dermed betydeligt større. I samråd med køkkenleverandøren/montøren, placeres vaske og kogeplader og tydelige afmærkninger på vægge og gulv letter arbejdet for køkkenmontøren.
Udover, at kunden vil være sikker på, at bordpladerne passer, bliver leveringstiden forkortet markant, siger direktør for bordpladen.dk a/s, Ole Evert.


- Vi har valgt at foretage investeringer i den nyeste opmålingsteknologi, fordi den sikrer os, at vi kan levere præcis den vare vores kunder ønsker sig og forventer – bare bedre og hurtigere end vi hidtil har kunnet, siger Ole Evert


tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

SCT Transport skal fjerne flere hundrede tusinde tons ulovligt deponeret byggeaffald

SCT Transport skal fjerne flere hundrede tusinde tons ulovligt deponeret byggeaffald

Politikerne i Kalundborg Kommune har afvist de kommunale embedsmænds ligegyldighed i forhold til ulovligheder. SCT Transport har ikke ”handlet i god tro”, fordi projektet på forhånd var indsendt til vurdering med henblik på accept af arbejderne

Udpegning af solcellemarker sker kun med kommunens opbakning

Udpegning af solcellemarker sker kun med kommunens opbakning

Det er som udgangspunkt kommunerne, der bestemmer, om - og hvor - der skal vedvarende energianlæg på land

Konkurser i byggeriet (Uge 6/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 6/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger