UgensErhverv.dk

Samlesæt-huse i høj kurs

Flere og flere danskere køber deres nye hus som samlesæt

29-11-2008

Danskerne har for alvor fået øjnene op for at bygge deres egne træhuse. Der er nemlig mange hundredetusinde kroner at spare på håndværkerregningen, og så er det så nemt, at man med lidt snilde kan have hele hytten klar på et halvt år.

- Selvbyg-konceptet er således slået igennem i husbranchen de sidste par år, og med en finanskrise, der kradser, er der udsigt til, at endnu flere danskere sparer tømrerne væk og i stedet kaster sig ud i et bygselv-projekt, siger salgschef Anders Hankelbjerg, Scanwo A/S, der sælger træhuse. Her har man over de sidste år mærket en kraftigt stigende efterspørgsel på byg-selv-husene.

- På fem-seks år er vi gået fra at levere 30-40 byg-selv-huse om året til omkring 100, siger Anders Hankelbjerg.

”fortsættes…”Scanwo spår, at endnu flere danskere vil benytte sig af bygselv-konceptet.

- Al erfaring viser, at jo hårdere folk sidder i det, desto mere villige er de til at gøre-det-selv. Derfor regner vi også med, at vi efter et stykke tid, vil se endnu flere droppe håndværkerne og vælge bygselv-løsninger i stedet, siger Anders Hankelbjerg.


tøtte









Brochurer

Ny app kan guide håndværkere til P-plads

Ny app kan guide håndværkere til P-plads

Med appen Erhvervsparkering København kan man vælge en ledig erhvervsparkeringsplads og blive guidet dertil på sin telefon

Konkurser i byggeriet (Uge 12/2025 -2)

Konkurser i byggeriet (Uge 12/2025 -2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Hurtigere byggesager i Skanderborg

Hurtigere byggesager i Skanderborg

Skanderborg Kommune er blandt de hurtigste i landet til at ekspedere byggesager

Specialist i bygningsteknik får ben i Jylland

Specialist i bygningsteknik får ben i Jylland

Cx & tekniq har planer om at etablere afdeling i Aarhus og har foreløbig ansat ny fagspecialist