UgensErhverv.dk

Sikkerhedssjusk skal stoppes

BAT kræver obligatorisk uddannelse i sikkerhed for alle bygningsarbejdere

28-11-2008

- Situationen er alvorlig og total uholdbar. Ingen kan holde til, at byggepladser er de rene dødsfælder, siger Jørn Erik Nielsen, formand for BAT’s Arbejdsmiljøudvalg i en kommentar til Arbejdstilsynets byggeplads-aktion forleden.


Aktionen viste, at sikkerheden kun er i orden på hver tredje byggeplads. Arbejdstilsynet betegner byggepladser som de rene dødsfælder, Og der et så skræmmende, at fagforbundene i BAT nu stiller krav om en obligatorisk uddannelse i sikkerhed for alle


- Fagforbundene i byggeriet forventer handling fra politisk side. Tiden er inde til at forlange, at alle, der vil arbejde på en byggeplads, har gennemgået en grundlæggende uddannelse i sikkerhed.


Vi foreslår helt konkret, at der indføres en ny ordning med et ID-kort og et ”safe pass”. Et ”safe pass” er det synlige bevis på, at den grundlæggende uddannelse i sikkerhed er gennemført. Så bliver det synligt, om den enkelte har kendskab til, hvordan man skal tænke sikkerhed på en byggeplads, siger Jørn Erik Nielsen, formand for BAT’s arbejdsmiljøudvalg.


”fortsættes…”BAT understreger, at alle skal tage lederskab, hvad angår sikkerhed.
- Bygherrer, arbejdsgivere og bygningsarbejdere må og skal samarbejde ordentligt. Vi må og skal have sikkerhedsarbejdet på den enkelte byggeplads til at fungere. Sikkerheden skal tænkes ind fra første færd i ethvert byggeprojekt, og byggepladsens sikkerhedsorganisation skal af indlysende grunde være omdrejningspunkt for, at der ikke sker ulykker, mens der bygges, siger Jørn Erik Nielsen.

Arbejdstilsynet mødte også udenlandsk arbejdskraft under gårsdagens aktion. De udenlandske bygningsarbejderes arbejdsmiljø er dårligt – og dårligere end deres danske kollegers.
- Udenlandsk arbejdskraft er sårbar, så branchen har et særligt ansvar for at tage hånd om de udenlandske kolleger. De vil have stor gavn af at gennemgå den obligatoriske sikkerhedsuddannelse, inden de slippes løs på de danske byggepladser, siger Jørn Erik Nielsen.


BAT retter en appel til, at Arbejdstilsynet fører massiv kontrol med arbejdsmiljøet i bygge og anlæg.
- Arbejdstilsynet må sikres resurser til at holde branchens brodne kar i kort snor, lyder meldingen fra BAT.


BAT-kartellet
BAT-kartellet (Bygge, Anlægs- og Trækartellet) er en faglig samarbejdsorganisation for 8 LO-forbund med medlemmer i bygge- og anlægsbranchen samt træ- og møbelindustrien (3F, Forbundet Træ-Industri-Byg, Dansk El-forbund, Malerforbundet i Danmark, Blik- og Rørarbejderforbundet, Dansk Metal, HK/Privat samt Teknisk Landsforbund).
BAT repræsenterer via de 8 forbund 140.000 erhvervsaktive medlemmer.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Fra 1. juli bliver kravene til DGNB skruet gevaldigt i vejret

Fra 1. juli bliver kravene til DGNB skruet gevaldigt i vejret

Fremover skal der meget mere til for at opnå en DGNB-certificering – også mere end de nye CO2-krav i bygningsreglementet. Antallet af kriterier, som en bygning måles på i DGNB, reduceres fra 36 til 14

Konkurser i byggeriet (Uge 4/2025 -2)

Konkurser i byggeriet (Uge 4/2025 -2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Drop uværdig kamp for mere udenlandsk arbejdskraft

Drop uværdig kamp for mere udenlandsk arbejdskraft

Arbejdsgiverne svigter totalt løfter om lærepladser. 3F foreslår højere bøder til arbejdsgivere, der ikke opretter lærepladser. Pengene skal udbetales til arbejdsgivere, der opretter flere lærepladser, end de som minimum skal

332 ungdomsboliger på vej i Ørestad

332 ungdomsboliger på vej i Ørestad

Nrep og JCN Bolig går sammen om et Nordic Living-udviklingsprojekt i August Schade-kvarteret. Projektet består af 332 ungdomsboliger, som skal opføres langs Amagerfælledvej tæt på centrum i København