UgensErhverv.dk
Nedtællingen begyndt til TIMI 2004

Nedtællingen begyndt til TIMI 2004

Nordens vigtigste træindustrimesse: TIMI 2004, kører fra 28. september til 2. oktober i Fredericia Messecenter.

20-09-2004

Om kort tid begynder udstillere fra flere lande at bygge deres stande op til Nordens vigtigste træindustrimesse: TIMI 2004, som kører fra 28. september til 2. oktober i Fredericia Messecenter.

Siden premieren i 1966 har TIMI-messen i Fredericia slået sit navn fast som Nordens klart største og vigtigste træindustrimesse. TIMI er således en af de få messer, som er godkendt af den europæiske brancheorganisation Eumabois.

Som bekendt har dele af møbel- og træindustrien herhjemme haft det svært de seneste år. Men TIMI 2004 er manifestationen af, at branchen så sandelig er andet end virksomheder, der flager ud eller går ned med flaget. På TIMI hejses flaget … for en branche, der er spillevende og traditionsrig.

Med den nødvendige tilpasning er der naturligvis fortsat rum for en stærk møbel- og træindustri i Danmark.

Denne tilpasningsproces kan helt oplagt tage afsæt i TIMI 2004. Messen byder på en lang række produkter, maskiner og ydelser, der kan kickstarte en mere rationel og konkurrencedygtig produktion, fortæller Jan Friche, direktør i Fredericia Messecenter.

Investeringsklimaet er gunstigt, og samtidig er eksempelvis avancerede bearbejdningscentre kommet ned i et prisleje, hvor også mindre snedkerier, inventarvirksomheder etc. kan være med.
Messen tilbyder inspiration eller bedre løsninger for besøgende, hvad enten de kigger efter automation, værktøj, emballage, transport/lagersystemer, halvfabrikata eller andet. Fagmessen er et enestående forum, hvor fagfolk på kort tid kan få overblik over branchens og markedets formåen.


Det er dét perspektiv, som for to år siden trak flere end 10.000 fagfolk fra 30 lande til messe. 97 procent af dem havde et »tilfredsstillende«, »godt« eller »særdeles godt« besøg. På udstillersiden havde 82 procent et »tilfredsstillende«, »godt« eller »særdeles godt« resultat af messen – og 44 procent af udstillerne fik nye, direkte ordrer på TIMI 2002.

Vi glæder os meget til fem travle messedage, hvor fagfolk sætter hinanden stævne midt i Danmark, konstaterer Jan Friche.

Brochurer

Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

I valgkampen og regeringsgrundlaget fyldte boligpolitik en hel masse – i regeringens nye arbejdsprogram fylder det bogstaveligt talt ingenting

Harald Blåtands Trelleborg vækkes til live

Harald Blåtands Trelleborg vækkes til live

Det begyndte med Dannevirke, men Harald Blåtand gav os ikke bare Jellingstenen, men også ringborge rundt om i landet. Trelleborg er den mest velbevarede og cementerede Danmark som et rige

Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Jyske entreprenører fusionerer

Jyske entreprenører fusionerer

Efter at have haft samme ejerkreds i en årrække, slår EMR, Murer & Entreprenør og Entreprenørfirmaet Poul Pedersen pjalterne sammen. Fusionen ændrer ikke den måde, virksomhederne drives på i dag