UgensErhverv.dk

Tilfredshed med nyt videncenter

Centeret giver mere fokus på sparemulighederne i bygningerne, mener Dansk Byggeri.

27-11-2008

Når det nye Videncenter for Energibesparelser starter op i januar 2009 vil det gavne byggebranchen. Det mener Dansk Byggeri.

- Byggeerhvervet har længe efterlyst, at der blev sat fokus på det enorme potentiale for energibesparelser i bygningsmassen. Med oprettelsen af et nyt videncenter for energibesparelser i bygninger er det ønske blevet imødekommet, siger direktør Michael H. Nielsen, Dansk Byggeri. Han er formand for det rådgivende udvalg, som skal sikre samspillet mellem centeret, byggeerhvervet og energisektoren.

Videncentret skal primært rådgive og informere byggebranchen, så man vælger de rigtige løsninger på konkrete opgaver. Der skal udvikles værktøjer og løsninger til energieffektivisering og videncentret vil tilbyde uddannelse og rådgivning. Der kommer også fælles hjemmeside for aktører, der arbejder med energibesparelser i bygninger.

Centret skal samtidig fokusere på, hvordan der kan udvikles standard- og pakkeløsninger, som gør det nemmere at være bolig- og bygningsejer.

- Byggeerhvervet er opdelt i en række forskellige brancher, der hver for sig kan levere enkeltelementer – men sjældent udbyde de samlede koncepter og løsninger, som kunderne, dvs. bygnings- og boligejerne efterspørger.
Derfor vil vi sætte fokus på nemme pakkeløsninger til kunderne, forklarer Michael H. Nielsen

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Vejdirektoratet har i 2024 udlagt seks kilometer drænasfalt i sydgående retning på Motorring 3 ved Rødovre/Glostrup.

Stop for håndværkehoteller

Stop for håndværkehoteller

Med et nyt lovforslag vil regeringen hæve bødestraffen markant for gentagne overtrædelser af bopælspligten

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger