UgensErhverv.dk

Dæk dit transportbehov i firmaet gennem erhvervsleasing

ANNONCE: I en travl hverdag er det ganske afgørende at sikre de bedste betingelser for en nem og effektiv transport for både dig selv og dine medarbejdere i virksomheden.

01-09-2021

Netop derfor kan det være en god idé at overveje, hvorvidt du skal vælge erhvervsleasing som en finansieringsmulighed til din kommende firmabil.

Med en god firmabil får du mulighed for at komme hurtigt og nemt rundt imellem kunder, samarbejdspartnere og leverandører, så du altid kan fremstå pålidelig og professionel.

Få gavn af flere fordele ved leasing af en firmabil

Men hvorfor skal du vælge erhvervsleasing frem for et almindeligt bilkøb? Faktisk er der mange gode fordele, når du vælger erhvervsleasing:

 

  • Få råd til en bedre og mere sikker bil - leasing giver dig ofte mulighed for at få råd til en bedre og mere sikker bil, som vil styrke virksomhedens ry udadtil - fx under kundebesøg m.m.
  • Nyd en stor fleksibilitet - skræddersy en aftale ud fra dine særskilte behov, så du kan få allerstørst udbytte af din firmabil.
  • Fast månedlig udgift - få dækket dit transportbehov til en fast, månedlig ydelse, så du kan sikre en god likviditet i virksomheden og undgå dyre, uforudsete regninger.
  • Undgå værditab i fremtiden - når du sælger en bil, vil et værditab være en uundgåelig del af det. Gennem leasing kan du dog skifte din bil ud efter behov uden at skulle lide et økonomisk tab.

 

Undersøg dine muligheder for erhvervsleasing

I dag findes der efterhånden mange forskellige udbydere af erhvervsleasing, ligesom du også kan vælge imellem et hav af forskellige leasingaftaler - heriblandt både flex- og splitleasing. Tag kontakt til din nærmeste forhandler allerede i dag, så I kan få jer en god snak om dine muligheder for erhvervsleasing - og så du kan blive klogere på, om det er noget for dig og din virksomhed.

 

 

 

 

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Ingen politisk logik i asbestregler

Ingen politisk logik i asbestregler

Må en person, der har gennemgået asbestautorisationskursus nedtage sin egen boligs asbesttag? Ifølge beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) er svaret på det spørgsmål NEJ!

Private må selv fjerne farlige stoffer – bortset fra asbest

Private må selv fjerne farlige stoffer – bortset fra asbest

I modsætning til asbest må private boligejere fjerne eksempelvis PCB og blyholdig maling

E-avis: Fremtidens Spejderhytter er et overvældende syn i Mester & Svend 5

E-avis: Fremtidens Spejderhytter er et overvældende syn i Mester & Svend 5

I seneste udgave af Mester & Svend raser 3F over AFU-fonden og vil have et reelt kædeansvar indført. I avisen kan du også læse om, at EU må har dumpet en lang række af sikkerhedssko, og så kan du se flotte billeder af Fremtidens Spejderhytter

De samme sikkerhedsbrister går igen på tværs af forsyningssektoren

De samme sikkerhedsbrister går igen på tværs af forsyningssektoren

Danske forsyningsanlæg er i højrisiko for hybridangreb. Derfor offentliggør rådgiverkoncernen Sweco nu et notat med konkrete anbefalinger til, hvordan den kritiske infrastruktur kan sikres