06-02-2004
Dryppende kondensvand har været et problem i mange landbrugsbygninger med ståltag. Det har Lindab Profil i Jels gjort noget ved med deres nye ståltag LindabCoverline Antikondens, der præsenteredes i Fredericia.
Stålpladerne er på undersiden beklædt med en mikrofiberdug, der i princippet fungerer som en svamp. Underlaget kan opsuge selv meget store mængder kondensvand og holde på det, indtil det ventileres bort.
Lindab Profil har i mange år bearbejdet problemet ved at levere ståltag med en såkaldt Non-Drip-belægning til landbruget, men resultater foretaget af Teknologisk Institut dokumenterer, at den nye fiberdug har langt bedre antikondensegenskaber.
De nye plader fås i 20 farver og i en række profiltyper, og desuden er den nye mikrofiberdug støjdæmpende.
-po
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Find den varebil, der passer bedst til kravene inden for dit erhverv.
Fra Typehus til Drømme Villa
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Esbjerg Kommune har godkendt Bramming Boligforenings nye boligbyggeri på Hjørnegrunden i Nørregade. Godkendelsen betyder, at projektet nu kan realiseres, og første spadestik til de almene boliger forventes taget i november
Erhvervsakademi Aarhus, Kaospilot og Arkitektskolen Aarhus lancerer en ny diplomuddannelse i arkitekturledelse. Første hold starter den 16. november, og tilmeldingen er netop åbnet
To personer er tiltalt for sammenlagt 12 forhold af mandatsvig, forsøg på mandatsvig og dokumentfalsk