UgensErhverv.dk

Bygge-depression i København

Den stort anlagte udbygning af København er skrinlagt, skriver Berlingske Tidende

23-11-2008

Udbygningen af København med luksusboliger og erhvervsbyggeri i prisbelønnet verdensarkitektur er gået totalt i stå. Kun de bygninger i Ørestad og langs havnefronten, hvor spaden er sat i jorden, bliver i bedste fald bygget færdige.


Resten af grundene kommer til at ligge hen som brakmarker i årevis, mens recession, bolig- og finanskrise holder boligpriserne i bund. Det skriver Berlingske Tidende


Berlingske Tidende har kontaktet en lang række bygherrer, der allerede har købt grunde især i den sydlige del af Ørestad. Og svaret er entydigt:


Der kommer ingen byggekraner. Stort tænkte masterplaner og bolig- og erhvervsbyggerier tegnet af prisbelønnede arkitekter og tegnestuer som amerikanske Steven Holl og Daniel Libeskind samt danske Kim Utzon og Vilhelm Lauritzen er sat på hold.



tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Vejdirektoratet har i 2024 udlagt seks kilometer drænasfalt i sydgående retning på Motorring 3 ved Rødovre/Glostrup.

Stop for håndværkehoteller

Stop for håndværkehoteller

Med et nyt lovforslag vil regeringen hæve bødestraffen markant for gentagne overtrædelser af bopælspligten

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger