Byggeriet må ikke glemme uddannelsesforpligtelserne, siger næstformand i Dansk Byggeris Træsektion, Michael Lund
21-11-2008
- Der har altid været lærepladser til lærenemme lærlinge, og det er der også fremover. Vi virksomhedsfolk må ikke glemme, at der også i nedgangstider skal uddannes, hvis vi fortsat vil have dygtige folk i branchen.
Det siger direktør Michael Lund, Lund & Staun i Nibe. Michael Lund er tillige næstformand i Dansk Byggeris Træsektion og han understreger, at branchen også må være realistisk.
- Lige nu er der mange elever på bygge- og anlægsgrundforløbet på Ålborg Tekniske Skole, som mangler en læreplads. Det er ærgerligt – både for de unge og for byggebranchen.
Der er omkring 3.000 lærlinge fra det nordjyske i gang med en håndværkeruddannelse inden for bygge og anlæg. I de sidste 3-4 år har vi fordoblet antallet af lærlingepladser. Antallet af indgåede aftaler var for 5 år siden under 400 lærlinge om året.
I 2005, 2006 og 2007 har vi været oppe på at tage 800-900 nye lærlinge ind hvert år.
Kan vi nå omkring 700 nye uddannelsesaftaler i år, så er det stadig godt. Og hvis vi også i 2009 kan komme på omkring 700 nye aftaler, er der grund til at være tilfreds, understreger Michael Lund.
”fortsættes…”- Vi ved af erfaring, at det kan komme til at gå rigtigt hurtigt med faldet i antallet af lærepladser, hvis først lavkonjunkturen bider sig fast. Men selv om ordrebøgerne er mindre fulde, så er det vigtigt, at vi virksomhedsfolk ser fremad.
Om 10 år er der rigtig mange af de faglærte, som vi i dag har i virksomhederne, der er gået på pension eller er på vej på pension. Hvis vi gerne vil have muligheden for at ansætte danske håndværkere fremover, så må vi kende vores uddannelsesansvar også i de svære tider, siger Michael Lund.
Når der er mange elever, der mangler lærerplads så skyldes det ifølge Michael Lund også, at nogle af dem aldrig skulle have været på teknisk skole
- Politikkerne på Christiansborg må erkende, at erhvervsskolerne er sat i verden for at uddanne faglært arbejdskraft til virksomhederne ikke til at løse alle samfundets problemer. Erhvervsskolernes primære opgave er ikke og skal ikke være at løse sociale problemer og reparere på faglige mangler fra folkeskolen, siger Michael Lund.
- Højden på gærdet bliver automatisk hævet, når der er kamp om lærepladserne. Det bliver sværere at få en læreplads, man skal have hænderne skruet rigtigt på og have hovedet med sig. Det skal skolerne huske. Alle kan ikke bliver tømrer eller murer eller struktør.
Det kræver noget. Hvis gærdet på skolen er i gulvhøjde, så bliver det vanskeligt for de unge at klare at komme over gærdet til den ønskede læreplads, understreger Michael Lund.
tøtte
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Vinduer, døre, trapper og kviste
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Tysk kvalitets siden 1860!
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Fra Typehus til Drømme Villa
Nedbrydning og Miljøsanering
Vejdirektoratet har i 2024 udlagt seks kilometer drænasfalt i sydgående retning på Motorring 3 ved Rødovre/Glostrup.
Med et nyt lovforslag vil regeringen hæve bødestraffen markant for gentagne overtrædelser af bopælspligten
Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger