Tetra Pak skaber ved hjælp af facilities management merværdi af sine bygningsresurser og faciliteter
20-11-2008
Driftsherreprisen, der uddeles af BoligfondenKuben i samarbejde med Dansk Facilities Management netværk DFM-net går i år til den svenske virksomhed Tetra Pak.
Tetra Pak er kendt verden over for innovative emballeringsløsninger til drikkevarer og fødevarer. Men det er ikke bare på sine produkter og licenser, at Tetra Pak tjener penge.
Gennem en fuldstændig gennemført facilities management har Tetra Pak trimmet hele sin ressourceforvaltning til at understøtte de værdiskabende aktiviteter – på en måde, så ressourceforvaltningen i sig selv bliver værdiskabende.
”fortsættes…”Ganske vist er Tetra Pak ikke dansk. Men med hovedsæde i Lund er Tetra Pak en global virksomhed i hjertet af Øresundsregionen, og dermed en kvalificeret modtager af Driftsherreprisen.
Med prisen, der uddeles i morgen, følger 125.000 kr. til et kunstnerisk værk. Prisen uddeles i 2008 for sjette gang.
tøtte
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Nedbrydning og Miljøsanering
Fra Typehus til Drømme Villa
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Tysk kvalitets siden 1860!
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Vejdirektoratet har i 2024 udlagt seks kilometer drænasfalt i sydgående retning på Motorring 3 ved Rødovre/Glostrup.
Med et nyt lovforslag vil regeringen hæve bødestraffen markant for gentagne overtrædelser af bopælspligten
Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger