Forbrugerklagenævnets afgørelser skal gøres bindende, mener Dansk Erhverv og Forbrugerrådet.
17-11-2008
En lille gruppe useriøse virksomheder retter sig ikke efter Forbrugerklagenævnets afgørelser. Det skal laves om, mener Forbrugerrådet og Dansk Erhverv, der i en fælles henvendelse til Økonomi- og erhvervsministeren peger på en række ændringer, der vil give bedre klageforhold.
Forbrugerrådet og Dansk Erhverv opfordrer bl.a. til, at den igangværende revision af forbrugerklageloven bruges til at gøre Forbrugerklagenævnets afgørelser bindende.
”fortsættes…”
- Det er uholdbart for de forbrugere, der kommer i klemme, selvom de har fået medhold i en klage.
Men det påvirker også de seriøse virksomheder negativt, når nogle få brodne kar ikke overholder spillereglerne. Derfor er vi enige med Forbrugerrådet i, at Forbrugerklagenævnets afgørelser skal være bindende, siger direktør Kim Munch Lendal fra Dansk Erhverv.
Forbrugerrådet og Dansk Erhverv ønsker, at virksomheden skal have 30 dage til at indbringe nævnets afgørelse for domstolen. Gør virksomheden det, skal forbrugeren sikres fri proces – altså en omkostningsfri retssag.
tøtte
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Vinduer, døre, trapper og kviste
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Fra Typehus til Drømme Villa
Tagdækkernes faldsikringssystem
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Peab Asfalt og Herning Kommune anlægger i øjeblikket en 2,9 kilometer lang asfaltstrækning på Sebbesandevej med bl.a. andet genbrugsasfalt, bioolie, grøn energi og elektriske maskiner
Sweco har vundet udbud som ny rådgiver på Aalborg Forsynings energiområde, hvor arkitekt- og ingeniørrådgiveren skal bidrage til den fortsatte udvikling og fremtidssikring af energiinfrastrukturen i Aalborg
Vejdirektoratet har i 2024 udlagt seks kilometer drænasfalt i sydgående retning på Motorring 3 ved Rødovre/Glostrup.
Med et nyt lovforslag vil regeringen hæve bødestraffen markant for gentagne overtrædelser af bopælspligten