UgensErhverv.dk

Ny håndbog skal sikre vejene

Ny håndbog for trafiksikkerhedsrevision i høring

14-11-2008

En ny håndbog skal nu erstatte ”Håndbog i trafiksikkerhedsrevision” fra 1997.
Formålet med trafiksikkerhedsrevision er at gøre nye og ombyggede veje så sikre som muligt, inden de anlægges og tages i brug.


Et forslag til den nye håndbog for trafiksikkerhedsrevision og -inspektion er nu sendt i høring med svarfrist 28. februar 2009. Håndbogen er udarbejdet af arbejdsgruppen om trafiksikkerhedsrevision.

Håndbogen anviser bl.a., hvordan trafiksikkerhedsrevision og -inspektion kan indføres lokalt i vejsektoren, og hvordan trafiksikkerhedsrevision/inspektion af vej- og trafikprojekter kan gennemføres. Håndbogen gennemgår også trafiksikkerhedsinspektion af veje i drift.


”fortsættes…”

Håndbogen henvender sig til beslutningstagere og teknikere i de danske vejbestyrelser samt andre, der administrerer, planlægger, anlægger og driver veje.


I forhodl til håndbogen fra 1997 er især proceduren for gennemførelse af trafiksikkerhedsrevision og -inspektion strammet op.
Samtidig er en metode til trafiksikkerhedsinspektion og dets forhold til revision introduceret. Desuden er de væsentligste ændringer, at kapitlet om væsentlige trafiksikkerhedsprincipper og checklisterne er restruktureret og opdateret med ny viden om trafikantadfærd og sikre vejudformninger.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Første strækning med netto nul CO2-asfalt

Første strækning med netto nul CO2-asfalt

Peab Asfalt og Herning Kommune anlægger i øjeblikket en 2,9 kilometer lang asfaltstrækning på Sebbesandevej med bl.a. andet genbrugsasfalt, bioolie, grøn energi og elektriske maskiner

Aalborg Forsyning vælger Sweco som energirådgiver

Aalborg Forsyning vælger Sweco som energirådgiver

Sweco har vundet udbud som ny rådgiver på Aalborg Forsynings energiområde, hvor arkitekt- og ingeniørrådgiveren skal bidrage til den fortsatte udvikling og fremtidssikring af energiinfrastrukturen i Aalborg

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Vejdirektoratet har i 2024 udlagt seks kilometer drænasfalt i sydgående retning på Motorring 3 ved Rødovre/Glostrup.

Stop for håndværkehoteller

Stop for håndværkehoteller

Med et nyt lovforslag vil regeringen hæve bødestraffen markant for gentagne overtrædelser af bopælspligten