UgensErhverv.dk

Krisen skaber nye forretningsmodeller

Finanskrisen kan være begyndelsen til en stor ændring for mange virksomheders forretningsform

11-11-2008

Du skal fremover tænke på alt andet end at tjene penge, hvis du vil tjene penge.
Det er ét af budskaberne fra Instituttet for Fremtidsforskning, der den 19. november afholder konferencen "Happy Capitalism" i København.


Konferencen fokuserer blandt andet på fremtidens forretningsmodel og organisationsform - der vel at mærke for en del virksomheders vedkommende bør blive anderledes end den vante form.


”fortsættes…”Projektleder Mette Blach, Instituttet for Fremtidsforskning fortæller, at mange virksomheder må organisere og tænke anderledes end nutidens. Finanskrisen har gjort det tydeligt hvorfor:


- Det er jo tydeligt, at der - i hvert fald i den finansielle sektor - har været for stor afstand mellem reel værdiskabelse og den fortjeneste, som nogle aktører har fået som udbytte af deres forretninger, siger hun.


- Konferencen fokuserer bl.a. derfor på, hvordan vi skal gribe udvikling og samhandel an i fremtiden. Både i den finansielle sektor og alle andre steder, oplyser Mette Blach.


tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Københavns Lufthavn og Aarsleff forlænger samarbejdet

Københavns Lufthavn og Aarsleff forlænger samarbejdet

Aarsleff har genvundet en flerårig rammeaftale med Københavns Lufthavne. Aftalen omfatter både planlagte anlægsprojekter og akutte opgaver, der skal sikre og udvikle lufthavnenes infrastruktur

Første strækning med netto nul CO2-asfalt

Første strækning med netto nul CO2-asfalt

Peab Asfalt og Herning Kommune anlægger i øjeblikket en 2,9 kilometer lang asfaltstrækning på Sebbesandevej med bl.a. andet genbrugsasfalt, bioolie, grøn energi og elektriske maskiner

Aalborg Forsyning vælger Sweco som energirådgiver

Aalborg Forsyning vælger Sweco som energirådgiver

Sweco har vundet udbud som ny rådgiver på Aalborg Forsynings energiområde, hvor arkitekt- og ingeniørrådgiveren skal bidrage til den fortsatte udvikling og fremtidssikring af energiinfrastrukturen i Aalborg

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Vejdirektoratet har i 2024 udlagt seks kilometer drænasfalt i sydgående retning på Motorring 3 ved Rødovre/Glostrup.