UgensErhverv.dk

Topledere frygter for jobbet

1 ud af 5 topledere frygter fyring på grund af finanskrisen

05-11-2008

I en ny undersøgelse fra MarketWatch Management svarer næsten 20 pct. af lederne i danske top 400 virksomheder, at de frygter at blive fyret som en direkte konsekvens af finanskrisen.


MarketWatch Management har spurgt 3.600 ledere i Danmarks 400 største virksomheder, hvilke konsekvenser finanskrisen indtil nu har haft for dem.
80 pct. af lederne har oplevet tab på aktier mens 6 pct. allerede har oplevet lønnedgang.


Samtidig mener 70 pct. af lederne, at bankerne bærer hovedansvaret for finanskrisen og 20 pct. ønsker hårdere straffe for uetisk investorhåndtering.


Ledernes frygt for deres job vurderes at relevant, men lederne kan styrke deres situation ved at efteruddanne sig inden for områder, som er værdifulde i krisetider

”fortsættes…”
- De ledere, som vil være i høj kurs i de kommende år, vil være de, som også formår at skabe værdier i krisetider. Typisk handler det om ledere, som er gode til at skabe tillid til virksomhedens vigtigste stakeholdere, herunder aktionærer, leverandører og medarbejdere.
Samtidig har finanskrisen været medvirkende til, at der fremover vil være langt mere fokus på ledernes etiske kompetencer, siger Keld Jensen, adm. Direktør, MarketWatch.


Denne holdning er i tråd med resultaterne fra undersøgelsen, hvor mere end 80 pct. af lederne svarer, at der er behov for træning i etiske og moralske principper i deres virksomhed.
Samtidig mener næsten 55 pct., at der under en krise vil være mest behov for kommunikative kompetencer (evnen til at skabe troværdighed/gennemslagskraft), mens 40 pct. mener, at det er mest vigtigt med ledere, som har stærke orhandlingskompetencer (evnen til at kunne skabe effektive partnerskaber og merværdier)


Undersøgelsen spørger samtidig ind til, hvad lederne mener er de vigtigste årsager til den aktuelle finanskrise.

Hele 70 pct. mener, at bankerne bærer ansvaret på grund af en alt for aggressiv udlånspolitik. 8 pct. giver ukontrollable boligpriser skylden, mens 7 pct. skyder skylden på naive investorer, og 6 pct. mener, at det er grådige bankdirektører, der er den vigtigste årsag.


Når lederne bliver spurgt om de vigtigste løsninger på finanskrisen, mener næsten halvdelen, at der skal indføres strengere regler for ejendoms- og aktiespekulation. 20 pct. vil have indført hårdere straffe for uetisk investorhåndtering. 10 pct. ønsker en generel udskiftning af ledelserne i bankerne, og næsten 5 pct. ser en nationalisering af bankerne som løsningen.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Københavns Lufthavn og Aarsleff forlænger samarbejdet

Københavns Lufthavn og Aarsleff forlænger samarbejdet

Aarsleff har genvundet en flerårig rammeaftale med Københavns Lufthavne. Aftalen omfatter både planlagte anlægsprojekter og akutte opgaver, der skal sikre og udvikle lufthavnenes infrastruktur

Første strækning med netto nul CO2-asfalt

Første strækning med netto nul CO2-asfalt

Peab Asfalt og Herning Kommune anlægger i øjeblikket en 2,9 kilometer lang asfaltstrækning på Sebbesandevej med bl.a. andet genbrugsasfalt, bioolie, grøn energi og elektriske maskiner

Aalborg Forsyning vælger Sweco som energirådgiver

Aalborg Forsyning vælger Sweco som energirådgiver

Sweco har vundet udbud som ny rådgiver på Aalborg Forsynings energiområde, hvor arkitekt- og ingeniørrådgiveren skal bidrage til den fortsatte udvikling og fremtidssikring af energiinfrastrukturen i Aalborg

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Drænasfalt 2-3 gange dyrere end tæt asfaltbelægning

Vejdirektoratet har i 2024 udlagt seks kilometer drænasfalt i sydgående retning på Motorring 3 ved Rødovre/Glostrup.