UgensErhverv.dk

Højspænding i jorden

Fremtidens højspændingsnet lægges som jordkabler. Nydesignede master skal forskønne landskabet

05-11-2008

Store dele af landets højspændingsnet bliver fremover lagt som jordkabler og 400 kV-nettet skal forskønnes. Det besluttede partierne bag Energiaftalen i februar på et møde forleden. Partierne besluttede samtidig at forstærke udvalgte strækninger i 400 kV-nettet i Jylland:


- Det vil forskønne det danske landskab, når der over de næste år bliver fjernet en masse højspændingsmaster. Samtidig bliver de gamle master skiftet ud med master i et nyt design, der tager hensyn til de landskabelige værdier, siger klima- og energiminister Connie Hedegaard.

”fortsættes…”
Den langsigtede vision er, at også 400 kV-nettet kabellægges i takt med at den teknologiske udvikling gør det muligt.


- Det er samtidig vigtigt at understrege, at den her aftale er med til at fremtidssikre vores el-infrastruktur, så den er klar til at håndtere større mængder vedvarende energi. I fremtiden vil der være en bedre kapacitet til at modtage strøm fra for eksempel vindkraft, siger Connie Hedegaard.


Det sker blandt andet ved at forstærke ”rygraden” i det jyske højspændingsnet fra Kassø ved Åbenrå til Tjele ved Viborg.


Det statslige selskab Energinet.dk skal nu sammen med miljøcentrene i Århus, Odense og Roskilde udarbejde en handlingsplan for kabellægningen af 132 og 150 kV nettet, der tilsammen består af ca. 2.300 km luftledninger. Planen skal være færdig i 2009.


Energinet.dk og miljøcentrene skal samtidig udarbejde en forskønnelsesplan for 400 kV-nettet. Forskønnelse kan være kabellægning over kortere strækninger ved byområder og naturområder af national interesse, udskiftning af master i nyt design, eller justering af tracé over kortere afstande.


Omkostninger for forbrugere
- Beslutningen vil koste en familie (der bruger 4000 kWh/år) ca. 32 kr. ekstra om året (baseret på de samlede omkostninger til og med 2015)
- En større handels/service-virksomheder (100 MWh/år) vil skulle betale ca. 800 kr. ekstra (2015)
- En industrivirksomhed (1 GWh/år) vil skulle af med ekstra ca. 8000 kr./år (2015)


tøtte

Brochurer

Pensionister vil gerne arbejde – hvis ikke de straffes økonomisk for det

Pensionister vil gerne arbejde – hvis ikke de straffes økonomisk for det

Rekordmange ældre vælger at blive på arbejdsmarkedet efter folkepensionsalderen. Tendensen har taget fart efter fjernelsen af modregningen i folkepensionen

Byggearbejdere har størst risiko for hudkræft

Byggearbejdere har størst risiko for hudkræft

Husk solcremen på byggepladsen. Byggearbejderne er den erhvervsgruppe i Danmark, hvor hyppigheden af hudkræft er størst

Byggebranchen skal tvinges til at ændre byggeskik

Byggebranchen skal tvinges til at ændre byggeskik

Social- og boligminister Sophie Hæstorp Andersen (S) afviser, at er det ulogisk i at indføre konkrete CO2-emissionskrav på eksempelvis nybyggeri

Konkursdata: Færre byggeselskaber konkurs

Konkursdata: Færre byggeselskaber konkurs

Nye tal for konkurser i juni fra datavirksomheden Experian viser, at 423 byggevirksomheder lukkede for sidste gang i 2025 - for et år siden bød juni på 398 konkurser. Et fald på cirka seks procent