Fond søger at vise vejen for lignende anlæg rundt omkring på de danske slotte og herregårde
10-09-2004
Fond søger at vise vejen for lignende anlæg rundt omkring på de danske slotte og herregårde.
Gravemaskiner er netop rykket ind i den historiske barokhave ved Ledreborg Slot, idet hele slotsparkens midterakse skal renoveres, og det sker på tid. Slottet er således kendt for en række koncerter, og renoveringen skal derfor være færdig inden næste års koncert i midten af august 2005.
Baggrunden for renoveringen er en helhedsplan, der på samme tid er nyskabende og respekterer stedets kulturværdier. Bag finansieringen af projektet til 20 mio. kr. står Fonden Realdania.
Fonden gav allerede sidste år tilsagn om økonomisk støtte til en omfattende renovering af slottets barokhave, og siden er der udarbejdet en detaljeret landskabsarkitektonisk helhedsplan, der danner udgangspunkt for restaureringsprincippet i slotsparken. Det kommende anlægsarbejde er tilrettelagt ud fra tre hovedmål: At understrege og genskabe de barokke spor, der har historisk værdi i haven, at skabe en havekunstnerisk fornyelse ved at rejse ’stedets ånd’ og at være praktisk realistisk både, hvad angår økonomi og tilpasning til nutidig brug og vedligeholdelse af anlægget.
Herregården Ledreborg ved Roskilde og det tilhørende parkanlæg på omkring 80 ha hører til blandt Danmarks mest helstøbte kulturmiljøer. Selve slottet er en karakteristisk rokokobygning, mens parken, der i 1740’erne blev anlagt som en barokhave, er omdannet til et landskabeligt romantisk anlæg.
- Med renoveringen af Ledreborg Slotspark kan vi være med til at bevare og nytænke vores fælles kulturarv og samtidig bringe det historiske miljø ind i en nutidig sammenhæng. Ved at renovere parken med økonomisk bæredygtighed for øje ønsker vi samtidig at vise vejen for lignende anlæg rundt omkring på de danske slotte og herregårde, oplyser Hans Peter Svendler, direktør i Fonden Realdania.
Det er kun første etape af renoveringen, der er færdig i august 2005, for det samlede anlægsarbejde vil først være færdigt i 2006.
-jhan
Find den varebil, der passer bedst til kravene inden for dit erhverv.
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Vinduer, døre, trapper og kviste
Få en robust og loyal samarbejdspartner
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Fra Typehus til Drømme Villa
Lad os gøre det sammen
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Nedbrydning og Miljøsanering
Ford vans og pickupper – et erhvervskøretøj til ethvert job
I valgkampen og regeringsgrundlaget fyldte boligpolitik en hel masse – i regeringens nye arbejdsprogram fylder det bogstaveligt talt ingenting
Det begyndte med Dannevirke, men Harald Blåtand gav os ikke bare Jellingstenen, men også ringborge rundt om i landet. Trelleborg er den mest velbevarede og cementerede Danmark som et rige
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Efter at have haft samme ejerkreds i en årrække, slår EMR, Murer & Entreprenør og Entreprenørfirmaet Poul Pedersen pjalterne sammen. Fusionen ændrer ikke den måde, virksomhederne drives på i dag