UgensErhverv.dk

Trægulve går op i limningen

Den stadig stigende interesse for at lime trægulve er ikke altid uden problemer

31-10-2008

Træ har i løbet af de seneste ti år indtaget de danske gulve, både på
kontoret, i forretningen og hjemme i privaten. Det er ikke mindst de tynde trægulvtyper, der har haft succes som alternativ til væg-til-væg tæpper. Især klik-gulvene er blevet populære,fordi de er så nemme at samle helt uden søm og lim.


Og ikke mindst de såkaldt limede gulve, altså gulve der limes fast til underlaget foretrækkes, når der i nybyggeri skal være valgfrihed mellem trægulve eller tæpper.


Men de limede gulve er ikke problemfrie.
- Byggeriet har mange års erfaring med at lime trægulve i stedet for at
sømme. Der er rigtig mange gode erfaringer med parketgulve, men i mindre grad med bræddegulve og ikke mindst massive trægulve i kombination med gulvvarme. Det tyder flere af de henvendelser på, som vi får i den daglige rådgivning, siger direktør i Træinformation Bjarne Lund Johansen.


- Vi ved, at det går rigtig godt i de fleste tilfælde, men vi ser også en
del svigt, der er relativt simple, men som har et stort omfang i
nybyggeriet, fordi mange huse eller lejligheder opføres samtidigt og på
samme måde. Og så gentager svigtene sig, oplyser Bjarne Lund Johansen.


”fortsættes…”

- Det skadesbillede vi kan konstatere, ser vi både ved større renoveringer
af ældre huse, hvor der optræder byggefugt, og i nybyggeriet. Men fugt er
ikke den eneste forklaring. Både arbejdets udførelse og ikke mindst
planlægningen er en medvirkende årsag Og så er det ikke lige meget, hvilke
gulvmaterialer man bruger.


De fleste svigt kan ses som fuger mellem brædderne, som såkaldt
vaskebrætsmønster på gulvene, eller ved at brædderne løsner sig fra
underlaget – mere eller mindre.
Og sådan behøver det ikke at være, mener Bjarne Lund Johansen.


På to temadage om trægulve henholdsvis den 17. og 18. november har Træinformation valgt at sætte fokus på netop de limede gulve – helt praktisk og jordnært.


tøtte

Brochurer

Pihl-koncernen opruster på formandskab

Pihl-koncernen opruster på formandskab

Hovedaktionær og bestyrelsesmedlem, Carsten Mindegaard, bliver fremover næstformand i bestyrelsen for LM'Pihl A/S

Murervirksomheder ignorerer mulighederne i asbestautorisation

Murervirksomheder ignorerer mulighederne i asbestautorisation

Færre end tre procent af de 750 virksomheder med asbestautorisation er murerfirmaer. Kun 21 murervirksomheder har autorisation til asbest

Casper satser på guld til EuroSkills 2025

Casper satser på guld til EuroSkills 2025

Til EuroSkills 2025 i Herning vil elektriker Casper Kærvang Pedersen fra Øgaard A/S i Farsø repræsentere Danmark i faget Electrical Installations

Bygma øger omsætning med seks procent

Bygma øger omsætning med seks procent

Bygma Gruppen A/S kom ud af 2024 med en nettoomsætning på cirka 10,7 milliarder kroner - indtjeningen faldt