Ved at ændre opsamlingsbassinernes udformning og læforhold kan forurening fra afvanding af motorveje reduceres
30-10-2008
En del af bilernes forurening på motorvejene skylles væk af regn og havner i store bassiner. Op imod 80 pct. af forureningen bliver fjernet via bassinerne, men det kan godt gøres endnu bedre.
Det viser en afhandling som PhD-studerende Thomas Ruby Bentzen fra Aalborg Universitet har lavet i samarbejde med Vejdirektoratet - et projekt, der har gjort det muligt at beregne, hvor meget forurening, der kommer ud til vandmiljøet fra en konkret motorvej. Det skriver vejsektoren.dk
”fortsættes…”Opsamlingsbassiner ved motorveje fjerner ca. 80 pct. af forureningen, men med forsøget er det muligt at gøre det endnu bedre og reducere forureningen fra motorveje yderligere. Det kan ske ved at ændre læforholdene og bassinernes udformning.
Alle motorveje er udstyret med et afvandingsanlæg, der består af en række rør under og ved siden af vejen, der leder regnvandet væk fra vejen og ud til nogle opsamlingsbassiner. Regnvandet tager en række små forurenende partikler som eksempelvis forbrændingsprodukter, gummi fra dæk, rust, olie og sprinklervæske med sig på vejen til bassinerne.
Arbejdet er foregået på to motorvejsstrækninger (Rute 9 på Fyn og E45 i Nordjylland), og Vejdirektoratet vil især bruge den nye viden fremadrettet, når der skal bygges nye motorveje eller udvides eksisterende strækninger.
- tøtte
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Læs november 2023 udgaven her
Markedsledende i afvandingsteknik
Læs september 2023 udgaven her
Hovedaktionær og bestyrelsesmedlem, Carsten Mindegaard, bliver fremover næstformand i bestyrelsen for LM'Pihl A/S
Dansk Stillads Service øger omsætning markant og indtjeningen efter skat bliver på 46 millioner kroner - næsten 30 procent mere end året før
Danmark forsynes med gas fra den danske del af Nordsøen, indenlandsk produceret biogas samt gasimport fra Norge
BM Byggeindustri har gennemført trandtests, der dokumenterer, at virksomhedens træbaserede modulsystemkan anvendes i 8 etagers boligbyggeri