BR08 skal ændres, hvis energikravene skal batte noget, mener Enhedslisten
29-10-2008
- Danmark har mistet sin førerstilling, når det gælder energirigtigt byggeri, og hvis Danmark ikke skal hægtes af i forhold til konkurrencedygtigheden i EU, er det vigtigt, at der skabes incitamenter til byggebranchen til at opgradere standarderne for energirigtigt byggeri.
Det fastslår Enhedslistens energiordfører, Per Clausen, der netop har stillet forslag om at skærpe det gældende bygningsreglement (BR08), så lavenergiklasse 1 bliver kravet til nybyggeri fra 2010 og standarden passivhus bliver kravet til nybyggeri fra 2015.
- Lavenergiklasse 1 svarer til den bedre byggeskik i dag og kan derfor sagtens imødekommes af byggebranchen. Derudover svarer lavenergiklasse 1 til den byggeskik, der praktiseres i lande som f.eks. Tyskland og Østrig, påpeger Per Clausen.
”fortsættes…”
- Desværre er det sådan, at innovationen først sker over en bred front, når lovgivningen pålægger bygherrerne at leve op til skærpede standarder. Et skærpet bygningsreglement vil således både nedbringe Danmarks energiforbrug og gavne byggebranchens konkurrencedygtighed.
Sker der derimod ikke en opstramning af bygningsreglementet, vil hovedparten af det danske byggeri være forældet, allerede når det opføres, konstaterer Per Clausen
- Hvis man gør lavenergiklasse 1 til et standardkrav fra 2010 i stedet for at indføre lavenergiklasse 2 i 2010 og vente med lavenergiklasse 1 til 2015 (som der er lagt op til i det nuværende bygningsreglement), kan man undgå en CO2-udledning på næsten 2 mio. ton i de kommende 30 år.
Ifølge Teknologirådet vil man samtidig spare i størrelsesordenen 10 mia. kr. og mere end det, hvis energipriserne fortsat stiger.
Hertil skal så yderligere lægges værdien af 2 millioner CO2-kvoter samt værdien af mindre forurening og et bedre indeklima i nybyggeriet, påpeger Per Clausen.
- tøtte
Fra Typehus til Drømme Villa
Læs marts 2026 udgaven her
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Nedbrydning og Miljøsanering
Tagdækkernes faldsikringssystem
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Aarsleff har genvundet en flerårig rammeaftale med Københavns Lufthavne. Aftalen omfatter både planlagte anlægsprojekter og akutte opgaver, der skal sikre og udvikle lufthavnenes infrastruktur
Peab Asfalt og Herning Kommune anlægger i øjeblikket en 2,9 kilometer lang asfaltstrækning på Sebbesandevej med bl.a. andet genbrugsasfalt, bioolie, grøn energi og elektriske maskiner
Sweco har vundet udbud som ny rådgiver på Aalborg Forsynings energiområde, hvor arkitekt- og ingeniørrådgiveren skal bidrage til den fortsatte udvikling og fremtidssikring af energiinfrastrukturen i Aalborg
Vejdirektoratet har i 2024 udlagt seks kilometer drænasfalt i sydgående retning på Motorring 3 ved Rødovre/Glostrup.