BR08 skal ændres, hvis energikravene skal batte noget, mener Enhedslisten
29-10-2008
- Danmark har mistet sin førerstilling, når det gælder energirigtigt byggeri, og hvis Danmark ikke skal hægtes af i forhold til konkurrencedygtigheden i EU, er det vigtigt, at der skabes incitamenter til byggebranchen til at opgradere standarderne for energirigtigt byggeri.
Det fastslår Enhedslistens energiordfører, Per Clausen, der netop har stillet forslag om at skærpe det gældende bygningsreglement (BR08), så lavenergiklasse 1 bliver kravet til nybyggeri fra 2010 og standarden passivhus bliver kravet til nybyggeri fra 2015.
- Lavenergiklasse 1 svarer til den bedre byggeskik i dag og kan derfor sagtens imødekommes af byggebranchen. Derudover svarer lavenergiklasse 1 til den byggeskik, der praktiseres i lande som f.eks. Tyskland og Østrig, påpeger Per Clausen.
”fortsættes…”
- Desværre er det sådan, at innovationen først sker over en bred front, når lovgivningen pålægger bygherrerne at leve op til skærpede standarder. Et skærpet bygningsreglement vil således både nedbringe Danmarks energiforbrug og gavne byggebranchens konkurrencedygtighed.
Sker der derimod ikke en opstramning af bygningsreglementet, vil hovedparten af det danske byggeri være forældet, allerede når det opføres, konstaterer Per Clausen
- Hvis man gør lavenergiklasse 1 til et standardkrav fra 2010 i stedet for at indføre lavenergiklasse 2 i 2010 og vente med lavenergiklasse 1 til 2015 (som der er lagt op til i det nuværende bygningsreglement), kan man undgå en CO2-udledning på næsten 2 mio. ton i de kommende 30 år.
Ifølge Teknologirådet vil man samtidig spare i størrelsesordenen 10 mia. kr. og mere end det, hvis energipriserne fortsat stiger.
Hertil skal så yderligere lægges værdien af 2 millioner CO2-kvoter samt værdien af mindre forurening og et bedre indeklima i nybyggeriet, påpeger Per Clausen.
- tøtte
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Læs november 2023 udgaven her
Markedsledende i afvandingsteknik
Læs september 2023 udgaven her
Et indslag på TV2 News viste mandag, at man alt for ofte i landets skove finder ulovligt deponeret asbest. Simple krav kan dog ifølge Dansk Håndværk bremse dumping af asbest i naturen
Den grønne tænketank CONCITO har sendt Folketinget et række forslag til lovændringer for en ”ressource effektiv byggesektor”
Fårup Sommerland kan fejre 50 års jubilæum med et indgangsparti i store, bejdsede limtræbjælker af nordsvensk gran
Tre døde og seks kom til skade, da betontag i 25 meters højde bristede ved opførelsen af nyt biogasanlæg på Fyn