UgensErhverv.dk

Flere unge vil i ny mesterlære

Antallet af almindelinge lærlingeaftaler i frit fald. Finanskrisen får virksomhederne til at holde igen

24-10-2008

Mens der indgås stadig færre almindelige lærlingeaftaler, stiger antallet af indgåede aftaler om ny mesterlære eksplosivt i løbet af 2008.

Nye tal fra Undervisningsministeriet viser, at der i perioden januar til august i år er indgået 6 pct. færre lærlingeaftaler sammenlignet med samme periode 2007. Men samtidig er antallet af indgåede aftaler om ny mesterlære steget med 47 pct.!

- Mange unge ønsker en solid håndværksuddannelse. Men det generelle elevtal falder, så vi må være bevidste om, at mange unge også ønsker en pause fra skolebænken. Her viser ny mesterlære sin værdi som alternativ til traditionelle erhvervsuddannelser, der begynder med et længere skoleforløb.

Det siger uddannelsespolitisk konsulent Heike Hoffmann fra Håndværksrådet. Undervisningsministeriets tal viser, at der er 97 pct. flere aftaler om ny mesterlære i gang i 2008 i forhold til året før.

"fortsættes...

Mens det går fremad for den ny mesterlære, oplever danske virksomheder nedgang og stagnation i det generelle billede. Tallene er fra tiden inden finanskrisen. Derfor frygter Håndværksrådet, at den generelle negative udvikling fortsætter i takt med finanskrisen.


- Mens der er al mulig grund til at glæde sig over fremgangen i ny mesterlære, skal vi holde et vågent øje med, hvad der sker generelt - for det ér altså i nedgangstider, at virksomhederne bliver forsigtige med at indgå aftaler, der rækker 3-4 år frem i tiden, som en uddannelsesaftale gør, siger Heike Hoffmann.

Fakta om den ny mesterlære

Håndværksrådet står bag ny mesterlære, som er skruet sammen til de unge mennesker, der har lyst til en praktisk orienteret uddannelse. Der er ikke tale om en uddannelse på et lavere niveau end de almindelige erhvervsuddannelser. Forskellen er blot, at eleverne starter med en længere periode ude i virksomheden og ikke gennemfører et grundforløb på skolen, før de begynder hos en mester.


- tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Sværere at fuske med asbestprøver

Sværere at fuske med asbestprøver

Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet

Københavns Lufthavn og Aarsleff forlænger samarbejdet

Københavns Lufthavn og Aarsleff forlænger samarbejdet

Aarsleff har genvundet en flerårig rammeaftale med Københavns Lufthavne. Aftalen omfatter både planlagte anlægsprojekter og akutte opgaver, der skal sikre og udvikle lufthavnenes infrastruktur

Første strækning med netto nul CO2-asfalt

Første strækning med netto nul CO2-asfalt

Peab Asfalt og Herning Kommune anlægger i øjeblikket en 2,9 kilometer lang asfaltstrækning på Sebbesandevej med bl.a. andet genbrugsasfalt, bioolie, grøn energi og elektriske maskiner

Aalborg Forsyning vælger Sweco som energirådgiver

Aalborg Forsyning vælger Sweco som energirådgiver

Sweco har vundet udbud som ny rådgiver på Aalborg Forsynings energiområde, hvor arkitekt- og ingeniørrådgiveren skal bidrage til den fortsatte udvikling og fremtidssikring af energiinfrastrukturen i Aalborg