UgensErhverv.dk

Europæiske energiløsninger i Roskilde

50 europæiske energiløsninger præsenteres på RUC i dag og i morgen

21-10-2008

Roskilde Universitetscenter er i dag og i morgen (21.-22. oktober) stedet, hvor man kan møde en lang række innovative europæiske bud på energi- og miljøløsninger. Her samarbejdes der på tværs om at medvirke til at finde løsninger på verdens klimaudfordringer.


Netværket bag dette møde, I-tech-Forum, hedder I-techpartner, der er et internationalt innovationsnetværk. På I-tech-Forum sættes der fokus på vedvarende energi. Her vil små vækstvirksomheder, universitetsbaserede forskningsprojekter og investorer fra hele Europa mødes for at finde partnere til at komme videre med gode klimaløsninger.


De to dage vil der blive præsenteret en bred vifte af teknologier, bl.a. omfattende nyudviklinger indenfor områder som: bølge- og vindenergi, solceller, brændselsceller, grøn IT og biobrændsler.
Hertil kommer en lang række virksomheder og projekter, som har bud på løsninger, der kan fremme energireduktioner.


”fortsættes…”

Bag I-techpartner står en lang række europæiske universiteter og vækstmiljøer, herunder Region Sjællands førende videnscentre, såsom RUC, Risø-DTU m.fl. Den danske innovationsekspert Flemming Bahner har været en af initiativtagerne til dette europæiske netværk. Han glæder sig til at indtage etablissementerne på RUC og til at bringe I-techpartner-Forum til Danmark for første gang.


- Det har været et stort ønske for mig, at dette forum skulle afholdes i netop Danmark i år, hvor vi forbereder os på at være værter for Klimatopmødet 2009. Danmark er et land, der lever af gode idéer og solid viden, og det er selve ånden bag I-techpartner, siger Flemming Bahner.


- Løsninger på verdens klimaudfordringer skal findes ved hjælp af innovation på tværs af landegrænser. De løsninger, der er brug for, kræver en innovativ tankegang og et tæt internationalt samarbejde, og begge dele kan I-techpartner-netværket levere.
Den innovative tankegang skal understøttes af konkret og grundig viden, som findes blandt andet på universiteterne. Derfor er der et utrolig stort potentiale i at få knyttet kontakt på tværs af landegrænserne mellem små innovative europæiske vækstvirksomheder og universiteterne, understreger Flemming Bahner.


- tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Sværere at fuske med asbestprøver

Sværere at fuske med asbestprøver

Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet

Københavns Lufthavn og Aarsleff forlænger samarbejdet

Københavns Lufthavn og Aarsleff forlænger samarbejdet

Aarsleff har genvundet en flerårig rammeaftale med Københavns Lufthavne. Aftalen omfatter både planlagte anlægsprojekter og akutte opgaver, der skal sikre og udvikle lufthavnenes infrastruktur

Første strækning med netto nul CO2-asfalt

Første strækning med netto nul CO2-asfalt

Peab Asfalt og Herning Kommune anlægger i øjeblikket en 2,9 kilometer lang asfaltstrækning på Sebbesandevej med bl.a. andet genbrugsasfalt, bioolie, grøn energi og elektriske maskiner

Aalborg Forsyning vælger Sweco som energirådgiver

Aalborg Forsyning vælger Sweco som energirådgiver

Sweco har vundet udbud som ny rådgiver på Aalborg Forsynings energiområde, hvor arkitekt- og ingeniørrådgiveren skal bidrage til den fortsatte udvikling og fremtidssikring af energiinfrastrukturen i Aalborg