Fremtidens ingeniører, designere, konstruktører og struktører skal lærer at forstå hinanden på årets Betonworkshop i Aalborg
20-10-2008
Studerende fra forskellige uddannelsesinstitutioner i Aalborg kaster sig i hele denne uge ud i samarbejde, ny viden og beton.
Fremtidens ingeniører, designere, konstruktører og struktører skal nemlig lærer at forstå hinanden på årets Betonworkshop i Aalborg. O g resultatet bliver kreative møbler til Dansk Flygtningehjælps projekt med ”dialogbænke”.
Dialog er derfor i centrum i mere end én forstand, når studerende fra fire forskellige uddannelser i Aalborg for både at blive klogere på verdens mest anvendte byggemateriale og på hinanden. Den store Betonworkshop 2008 handler nemlig bl.a. om, at fremtidens byggerifolk lærer hinandens kompetencer at kende, så de forskellige faggrupper bliver bedre til at arbejde sammen.
Det er fjerde gang, Center for Betonuddannelse afholder Betonworkshop, og med næsten 300 studerende sætter Betonworkshop 2008 deltagerrekord.
”fortsættes…”
Det er dog ikke kun samarbejde, der er programmet i de fire dages Betonworkshop, for når de næsten 300 studerende fra Aalborg Universitet, NOEA og AMU Nordjylland samles, starter også en konkurrence.
I grupper på tværs af uddannelsesretning skal de studerende udtænke, designe, konstruktionsberegne og støbe det bedste ”dialogmøbel”, og det er kun fantasien – og 200 liter hvid beton – der sætter grænser.
- Vi har kunnet se, at det er enormt motiverende for de unge mennesker, at der er et mål med deres arbejde, så derfor har vi ikke bare et konkurrenceelement, men også en aftale med Aalborg Kommune om, at de færdige betonmøbler bliver placeret på Planetstien i Golfparken som en del af kommunens engagement i Dansk Flygtningehjælps projekt med de såkaldte dialogbænke, fortæller Frede Holst Andersen, der er leder af Center for Betonuddannelse, et samarbejde mellem Aalborg Universitet, AMU Nordjylland, Nordjyllands Erhvervsakademi, Aalborg Portland, Teknologisk Institut og Dansk Byggeri.
Dialogbænkene er en af de aktiviteter, som Dansk Flygtningehjælp har lanceret i forbindelse med, at 2008 er det officielle år for interkulturel dialog. Dialogbænkene skal invitere folk til at tale med hinanden og markere, at byen er åben for omverdenen og er med til at skabe gensidig respekt mellem mennesker med forskellig kulturel baggrund.
- Det overordnede mål med Center for Betonuddannelse er, at vi får skabt sammenhæng mellem uddannelse, industri og forskning, når det handler om beton. Gennem de seneste år har vi kunnet se, at vores Betonworkshop er en fantastisk måde at bringe folk sammen, så de får lov til at vise, at de fælles initiativer virker, forklarer Eigil V. Sørensen fra AAU’s Institut for Byggeri & Anlæg.
- tøtte
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Tagdækkernes faldsikringssystem
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Fra Typehus til Drømme Villa
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet
Aarsleff har genvundet en flerårig rammeaftale med Københavns Lufthavne. Aftalen omfatter både planlagte anlægsprojekter og akutte opgaver, der skal sikre og udvikle lufthavnenes infrastruktur
Peab Asfalt og Herning Kommune anlægger i øjeblikket en 2,9 kilometer lang asfaltstrækning på Sebbesandevej med bl.a. andet genbrugsasfalt, bioolie, grøn energi og elektriske maskiner
Sweco har vundet udbud som ny rådgiver på Aalborg Forsynings energiområde, hvor arkitekt- og ingeniørrådgiveren skal bidrage til den fortsatte udvikling og fremtidssikring af energiinfrastrukturen i Aalborg