UgensErhverv.dk

Maskinføreren har det afgørende ord

Bramsnæs Entreprenørmaskiner har udvidet udlejnings-flåden med ny Komatsu-gravemaskine

17-10-2008

- Det er føreren der har et vigtigt ord at skulle have sagt, når der skal indkøbes en ny maskine, sådan er der bare, siger ejeren af Bramsnæs Entreprenørmaskiner Jesper Jensen, på Komatsu KFD A/S’s hjemmeside.


Jepser Jensen forklarer, at det er vigtigt, at føreren føler sig rigtig godt tilpas i den maskine som han tilbringer så mange timer i om ugen.
- Derfor har føreren selvfølgelig haft en finger med i spillet ved vores indkøb af 1 stk. PC210 gravemaskine, 1 stk. PC240 gravemaskine og 1 stk. D65PX-15 dozer, siger Jesper Jensen.

”fortsættes…”

Bramsnæs Entreprenørmaskiner beskæftiger sig udelukkende med udlejning af maskiner til andre entreprenører og kan i dag levere indenfor de fleste produktkategorier fra 2,5 ton op til ca. 30 tons, dvs. alt lige fra gummiged, dumpere til dozere og gravemaskiner.


- Det er meget vigtigt for os at pointere at vi kun udlejer maskiner og således ikke konkurrerer med vore egne kunder, siger Jesper Jensen på Komatsu KFD’s hjemmeside


Han oplyser, at kundekredsen spænder meget bredt fra helt små lokale kunder op til meget store firmaer som opererer i hele Danmark samt kunder på Fyn og i Jylland.
Desuden gør firmaet også en del i udlejning til svenske kunder.

- tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Sværere at fuske med asbestprøver

Sværere at fuske med asbestprøver

Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet

Københavns Lufthavn og Aarsleff forlænger samarbejdet

Københavns Lufthavn og Aarsleff forlænger samarbejdet

Aarsleff har genvundet en flerårig rammeaftale med Københavns Lufthavne. Aftalen omfatter både planlagte anlægsprojekter og akutte opgaver, der skal sikre og udvikle lufthavnenes infrastruktur

Første strækning med netto nul CO2-asfalt

Første strækning med netto nul CO2-asfalt

Peab Asfalt og Herning Kommune anlægger i øjeblikket en 2,9 kilometer lang asfaltstrækning på Sebbesandevej med bl.a. andet genbrugsasfalt, bioolie, grøn energi og elektriske maskiner

Aalborg Forsyning vælger Sweco som energirådgiver

Aalborg Forsyning vælger Sweco som energirådgiver

Sweco har vundet udbud som ny rådgiver på Aalborg Forsynings energiområde, hvor arkitekt- og ingeniørrådgiveren skal bidrage til den fortsatte udvikling og fremtidssikring af energiinfrastrukturen i Aalborg